Kwiaty czarnego bzu w cieście - przepis na jadalne kwiaty

2023-06-02
Cafe Muzeum w Cieszynie
kwiaty-czarnego-bzu-w-ciescie-przepis-na-jadalne-kwiaty.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Kwiaty wielu roślin nie tylko są jadalne, ale też smakowite i zdrowe - dotyczy to na przykład kwiatów czarnego bzu
łatwy
45 min
4

Kwiaty czarnego bzu świetnie nadają się do przyrządzania deserów - mają delikatny lekko muszkatołowy smak i miły aromat. Na dodatek są zdrowe! Efektowne kwiaty w cieście to dobre danie na przyjęcie w ogrodzie.

Czarny bez (Sambucus nigra) to roślina, która od wieków znajduje się w kulturze wielu społeczeństw, zarówno jako środek leczniczy, jak i składnik smakowitych potraw. Choć niekiedy niedoceniany, ma wiele do zaoferowania, zwłaszcza dla naszego zdrowia i doznań kulinarnych. Dlaczego warto uwzględnić czarny bez w naszej diecie i przepisach kulinarnych? Oto kilka powodów.

Kwiaty czarnego bzu - właściwości

Kwiaty czarnego bzu, które zbieramy w maju i czerwcu, są znane ze swoich zdrowotnych właściwości. Ich smak i aromat doskonale sprawdzają się w wielu kulinarnych zastosowaniach, od syropów po nalewki, a nawet w formie smażonej w cieście naleśnikowym. Takie wykorzystanie kwiatów czarnego bzu może być nie tylko smaczne, ale także prozdrowotne.

Kwiaty czarnego bzu są bogate w flawonoidy i kwasy fenolowe, dzięki czemu mają działanie przeciwgorączkowe, przeciwobrzękowe, moczopędne i rozkurczowe. Co więcej, mają zdolność do uszczelniania ścian naczyń włosowatych. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, kwiaty czarnego bzu są skuteczne w leczeniu przeziębień i infekcji dróg oddechowych. Niektóre z naszych babć używały ich do leczenia bólu gardła, kataru, kaszlu i obniżania gorączki. Kwiaty czarnego bzu są też stosowane do leczenia trudno gojących się ran, wyprysków i cieni oraz obrzęków pod oczami.

Owoce czarnego bzu

Nie mniej cenne są owoce czarnego bzu. Są one prawdziwą skarbnicą witamin C i A, wapnia, potasu, sodu i żelaza. Tak jak kwiaty, owoce pomagają w przeziębieniach i grypie, działają przeczyszczająco i przeciwbólowo. Mogą okazać się pomocne w leczeniu migren i rwy kulszowej. Dodatkowo owoce czarnego bzu wpływają pozytywnie na układ trawienny, wspomagając pracę nerek.

Do czarnego bzu przypisuje się także działanie przeciwcukrzycowe i potencjalnie przeciwnowotworowe, co pokazuje, jak wielozadaniowy jest to dar natury. Dlatego warto zapoznać się z tym niezwykłym składnikiem kulinarnym, który oferuje nam zarówno wyjątkowy smak, jak i ogromne korzyści dla zdrowia.

Czy można jeść kwiaty? Oczywiście


Jadalne kwiaty to znakomite uzupełnienie codziennego menu. Warto wykorzystywać je nie tylko do dekoracji potraw. Mogą stać się bazą dla wielu oryginalnych i ciekawych dań. Choć dla niektórych mogą wydawać się wytworem nowoczesnej kuchni, są w rzeczywistości tradycją kulinarnej sztuki sięgającą starożytnej Grecji, Rzymu czy Chin. Nawet dzisiaj, w kuchniach tak różnych jak włoska czy indyjska, wciąż można spotkać przepisy, które odwołują się do tej starożytnej praktyki i korzystają z barwnej palety płatków kwiatów.

SKŁADNIKI

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Kwiaty czarnego bzu zerwać w czystym miejscu, pozostawić na kwadrans rozłożone, by wyszli z nich niepożądani goście  - nie myć.
  • W tym czasie przygotować ciasto - można użyć miksera.
  • Kwiaty zanurzać w cieście i smażyć na rozgrzanym tłuszczu.
  • Lekko zrumienić placuszki, podawać ciepłe posypane cukrem pudrem.
Cafe Muzeum w Cieszynie