Pieczarki - właściwości i kalorie. Co zrobić z pieczarek?
Pieczarki to bardzo uniwersalne grzyby. Są dostępne przez cały rok i mogą wzbogacić smak wielu potraw, a wielu są bazowym składnikiem. Czy poza tym że są smaczne, pieczarki mają również wartości odżywcze? Jakie właściwości mają pieczarki?
Spis treści
- Gdzie rosną pieczarki?
- Rodzaje pieczarek
- Właściwości pieczarek
- Pieczarki - kalorie
- Gdzie kupować i jak przechowywać pieczarki?
- Co zrobić z pieczarek?
- Pieczarki faszerowane
- Pieczarki z grilla
- Pieczarki marynowane
- Więcej przepisów na pieczarki znajdziesz w galerii: oto ulubione pieczarkowe dania naszych czytelników
Gdzie rosną pieczarki?
Pieczarki to grzyby głównie hodowlane. Uprawia się je w specjalnych halach uprawowych, gdzie utrzymywane są optymalne warunki do ich wzrostu. A pieczarka potrzebuje odpowiedniej temperatury i dostępu świeżego powietrza. Brak tego ostatniego powoduje, że rozrasta się twardy trzon grzyba, a nie jędrny i najbardziej lubiany kapelusz. Pieczarki można sobie również wyhodować w domu - pamiętając o zapewnieniu grzybom odpowiednich warunków. Na łąkach i nieużytkach można spotkać dziko rosnące pieczarki, czasem wyrastają one także w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że zanim przyrządzimy grzyby, należy się upewnić, że to rzeczywiście są pieczarki. Powinny mieć biały trzon i kapelusz, a pod kapeluszem różowo-beżową blaszkę.
Rodzaje pieczarek
Na rynku dostępne są trzy rodzaje pieczarek uprawnych:
- Pieczarki białe - są najpopularniejsze w Polsce. Występują w wielu rozmiarach - od małych minipieczarek wielkości paznokcia do okazałych egzemplarzy wielkości dziecięcej dłoni. Jak nazwa wskazuje są koloru białego z beżowymi blaszkami.
- Pieczarki brązowe - o brunatnych łebkach i intensywnym aromacie. Znakomicie nadaje się do potraw o intensywnym smaku.
- Pieczarka portobello - mają "przybrudzone" i znacznie większe od popularnej białej pieczarki kapelusze (nawet do 10 cm średnicy). Są też od nich jędrniejsze i znakomicie przyjmują inne smaki. Pieczarki portobello: co to za grzyby?
Ciąg dalszy artykułu pod filmem ⇓⇓
Właściwości pieczarek
Wbrew temu, co przez wiele lat twierdzono, grzyby to znakomite źródło składników odżywczych. Pieczarki zaliczane są do żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz odżywiania organizmu, wpływa na niego wzmacniająco. A pieczarki mają się czym pochwalić. Zawierają wartościowe białko, są źródłem błonnika pokarmowego (najwięcej jest go w pieczarkach białych) i dobrze przyswajalnych tłuszczów. Ponadto wraz z nimi dostarczamy organizmowi potasu, selenu, miedzi i jodu oraz witaminy A,E, z grupy B oraz D (zwłaszcza pieczarki brązowe).
Pieczarki - kalorie
Pieczarki są niskokaloryczne - zjadając 100 g tych grzybów dostarczamy organizmowi zaledwie 22 kcal. Ponadto, dzięki zawartości błonnika, wpływają pozytywnie na przemianę materii, a także sycą na długo. Podobno dieta odchudzająca bogata w grzyby pozwala uniknąć efektu jo-jo.
Sprawdź: Odchudzająca sałatka z pieczarkami i szpinakiem
Gdzie kupować i jak przechowywać pieczarki?
Pieczarki dostępne są właściwie w każdym markecie i warzywniaku. Wybierajmy te grzyby, które są jędrne, bez oznak więdnięcia. Nie powinny być także poobijane, ani mieć przebarwień na kapeluszach. Pieczarki przechowujemy w lodowce w plastikowym lub szklanym naczyniu. Nie należy ich przykrywać, ani myć przed włożeniem do lodówki. Białe pieczarki przechowujemy tak 3-4 dni, brązowe są nieco trwalsze i mogą pozostać w lodówce do tygodnia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pieczarki można również zamrozić. Przed mrożeniem warto je pokroić w plasterki lub kostkę.
Co zrobić z pieczarek?
Pomysłów na pieczarkowe dania jest bez liku. Świeże pieczarki można jeść na surowo, dodając na przykład do sałatek. Świetnie smakuje również świeży chleb posmarowany masłem i obłożony surowymi, pokrojonymi w niezbyt grube plastry pieczarkami. Jeśli jesteście wielbicielami surowych pieczarek pamiętajcie jednak, żeby je dokładnie umyć i obrać z pokrywającej kapelusz błonki.
Jeśli jednak jesteście zwolennikami obróbki termicznej grzybów, to i tu pomysłów nie zabraknie. Pieczarki można gotować, dusić, piec, grilować, smażyć, marynować, kisić, panierować. Każde danie urozmaicają swoim aromatem. Poniżej pozostawiamy tylko kila pomysłów na pieczarkowe przysmaki.
Pieczarki faszerowane
- Portobello faszerowane fetą - przepis na pieczarki z serem
- Pieczarki nadziewane czosnkiem i pietruszką z grilla