Co to jest smoczy owoc? Czy gruszka może smakować jak truskawka?

2016-09-15 17:47

Pitaja, smoczy owoc czy gruszka truskawkowa to tylko niektóre z nazw dla jednego z najdziwniejszych owoców świata. Jak wygląda? Skąd pochodzi? Jak smakuje? Dowiedz się co to za owoc.

co_to_jest_smoczy_owoc.jpg
Autor: photos.com Gruszka truskawkowa pochodzi z Ameryki Środkowej i Meksyku, ale jest też uprawiany w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Spis treści

  1. Pitaja - charakterystyka
  2. Pitaja czyli królowa nocy
  3. Gdzie można kupić smocze owoce?
  4. Skąd pochodzi pitaja?

Pitaja - charakterystyka

Pitaja jest zazwyczaj koloru ciemnoróżowego lub żółtego. Ma owalny kształt i charakterystyczne zielone wypustki.

Istnieją 3 popularne odmiany: owoce różowe z białym miąższem, różowe z intensywnie czerwonym miąższem oraz żółte z białym miąższem. Masa owoców może wynosić od 150 do 600 gramów. Skórka owoców jest niejadalna, a miąższ zawiera czarne pesteczki (trochę przypominające te, które ma kiwi).

Pitaja czyli królowa nocy

Ciekawostką jest fakt, że kwiaty smoczego owocu kwitną jedynie w nocy. W związku z okresem kwitnienia często nazywa się je królową nocy lub kwiatami księżycowymi.

Gdzie można kupić smocze owoce?

W Polsce smocze owoce można kupić w ekskluzywnych supermarketach oraz w azjatyckich sklepach spożywczych prowadzonych w Polsce głównie przez mniejszość wietnamską.

Skąd pochodzi pitaja?

Gruszka truskawkowa pochodzi z Ameryki Środkowej i Meksyku, ale jest też uprawiana w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej. Smak smoczego owocu jest lekko słodkawy.

Z reguły podaje się go z innymi owocami, z których przejmuje intensywny smak. Wyjątkowo smaczne są mieszanki smoczego owocu, na przykład z ananasem czy arbuzem. Ochłodzenie owocu uwydatnia jego smak, dlatego często podawany jest w formie deserów lodowych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE