Miód z mniszka - jakie właściwości ma miód mniszkowy?

2022-05-04 13:32 Anna Szubińska
shutterstock_640550167.jpg
Autor: Shutterstock Miód z mniszka jest nie tylko pyszny, ale i bardzo zdrowy.

Miód z mniszka lekarskiego, choć nie dorównuje popularnością bardziej znanym rodzajom miodu, to nie ustępuje im pod względem wartości odżywczych. Jednak każda odmiana miodu gatunkowego charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Co wyróżnia miód mniszkowy?

To warto wiedzieć:

 1. 1. Mniszek lekarski - co to za roślina?
 2. 2. Jakie właściwości ma miód z mniszka?
 3. 3. Dlaczego warto jeść miód z mniszka?
 4. 4. Jak stosować miód z mniszka?
 5. 5. Ile kosztuje miód z mniszka?

Mniszek lekarski to właściwa nazwa powszechnie znanego, bo rosnącego praktycznie na każdym trawniku, mlecza. Przez wielu uważany jest za chwast i tępiony, tymczasem to roślina lecznicza o niezwykle cennych właściwościach prozdrowotnych.

Mniszek - roślina miododajna

Żółte główki mniszka pojawiają się na naszych trawnikach zazwyczaj na przełomie maja i kwietnia. Mniszek rośnie na łąkach, nieużytkach, a często również na przydomowych trawnikach, gdzie niekoniecznie jest pożądany. Ponieważ ceniony jest przez zielarzy, coraz częściej jest również hodowany. Ze świeżych liści mniszka przygotowuje się sałatki, susz wykorzystuje się do przygotowywania naparów i herbatek. Z kwiatów mniszka przygotowuje się też syrop, mylnie nazywany miodem z mniszka.

Miód z mniszka - właściwości

Tymczasem prawdziwy miód mniszkowy robią dla nas pszczoły. Potoka mniszkowa jest jasnobrązowa lub żółta. W trakcie krystalizacji, która zajmuje najwyżej kilka tygodni, miód przybiera barwę jasnożółtą. Cechą charakterystyczną jest bardzo intensywny aromat. Smak miodu z mniszka jest słodki – bodaj najsłodszy z miodów gatunkowych i lekko mdławy. Jednak to, co najważniejsze w jego charakterystyce, to wartości odżywcze, które oferuje.

Miód - jakie są jego rodzaje? Właściwości miodów

Walory prozdrowotne miodu z mniszka

Miód mniszkowy uważany jest za jeden z najzdrowszych miodów. Bogaty jest w witaminy C i B2 oraz związki mineralne: fosfor, potas, mangan i żelazo. Ponadto znajdziemy w nim wiele cennych związków organicznych. Za właściwości antyoksydacyjnych odpowiadają triterpeny i karotenoidy. Białka wzmacniają organizm, a cukry: glukoza i fruktoza dodają energii. Natomiast zawarta w miodzie mniszkowym cholina wykazuje działanie ochronne na wątrobę.

Zastosowanie miodu z mniszka

Miód mniszkowy znajduje zastosowanie w zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wielu dolegliwości. Szczególnie polecany do stosowania przy:

 • schorzeniach wątroby i dróg żółciowych,
 • dolegliwościach związanych z układem moczowym,
 • niestrawności i problemach żołądkowych,
 • przeziębieniu i grypie,
 • dolegliwościach reumatycznych,
 • osłabieniu fizycznym i psychicznym.

Profilaktycznie warto stosować miód mniszkowy, aby wzmocnić układ immunologiczny oraz serce. Miód mniszkowy stanowi znakomite źródło witamin i mikroelementów, które wspomagają organizm w stanach ogólnego osłabienia i wyczerpania organizmu. 

Miód z mniszka można dodawać do potraw, aby wzbogacić ich smak. Pamiętajmy jednak aby dodawać go nie w tracie gotowania, a po lekkim przestygnięciu. Najlepszy i najprostszy sposób to wypicie codziennie szklanki letniej wody z łyżką miodu. Można nim również słodzić kawę czy herbatę, jednak tu też obowiązuje granica temperatury. Jeśli chcemy, aby nasz organizm dostał to, co w miodzie najlepsze, nie możemy poddawać go działaniu temperatury wyższej niż 40 st. C.

Drogi, bo unikatowy

Miód z mniszka jest droższy od pozostałych gatunków miodu. Zastanawiać może, dlaczego miód z tak powszechnie rosnącego mniszka, jest trudnodostępny. Poza warunkami klimatycznymi i geograficznymi, duży wpływ na to mają same pszczoły. One wiedzą, co dobre i zazwyczaj wykorzystują ten właśnie rodzaj miodu, jako własne pożywienie. Ot, i cała tajemnica.

Polecamy też:

Jaki miód wybrać – sztuczny czy naturalny?

Prawdziwy miód - jak rozpoznać? Na co zwrócić uwagę kupując miód?

Poznaj właściwości różnych rodzajów miodu:

Miód wielokwiatowy – jakie ma właściwości?

Miód akacjowy – jakie ma właściwości?

Miód lipowy - jakie ma właściwości, jak go rozpoznać?

Miód z nawłoci - zalety miodu nawłociowego

Miód spadziowy – jakie ma właściwości?

Miód - jakie są jego rodzaje? Właściwości miodów

Kto miód łyka, jak koń bryka - czy znasz właścwości różnych gatunków miodu?

Pytanie 1 z 8
Miód akacjowy działa:
Miód
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE