Miód - jakie są jego rodzaje? Właściwości miodów

2018-04-16 21:18

Naturalny miód pszczeli to świetne "lekarstwo", które ma wartości odżywcze, regeneracyjne a zwłaszcza lecznicze. Jest kilkanaście różnych rodzajów naturalnego miodu pszczelego. Jakie rodzaje miodu można kupić od pszczelarzy?

miod-jakie-sa-jego-rodzaje.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Istnieje kilkanaście polskich rodzajów miodu.

Spis treści

  1. Miód rzepakowy
  2. Miód akacjowy
  3. Miód lipowy
  4. Miód gryczany
  5. Miód wrzosowy
  6. Miód wielokwiatowy
  7. Miód nektarowo-spadziowy
  8. Miód spadziowy ze spadzi liściastej
  9. Miód spadziowy ze spadzi iglastej
  10. Miód malinowy

Rodzaje miodów różnią się kolorem, konsystencją, aromatem i smakiem. Wszystkie te właściwości miodu zależą od źródła, z którego jest wytwarzany, czyli rodzaju nektaru kwiatowego czy spadzi. W naszym kraju mamy kilka najpopularniejszych odmian miodów, wśród nich: miód gryczany, akacjowy, spadziowy, lipowy, akacjowy, rzepakowy, a także miód wielkokwiatowy. Nie ma złego miodu, bo choć różnią się składem chemicznym, to naturalny miód pszczeli prosto z polskiej pasieki zawiera substancje stymulujące metabolizm organizmu. Ten miód jest najlepszy, który swym składem chemicznym i właściwościami będzie odpowiadał potrzebom danego organizmu. A więc inny organizm - inny miód.

Miód rzepakowy

Miód rzepakowy najlepszy jest na wątrobę, drogi żółciowe, serce, naczynia wieńcowe. Jest przydatny podczas leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych. Szybkie przyłożenie miodu na oparzoną skórę zabezpiecza ją przed tworzeniem się pęcherzy i rozwojem zakażenia. Ma jasnożółty kolor i lekko gorzki smak. Szczególnie poleca się go do dań mięsnych.

Miód akacjowy

Miód akacjowy działa na człowieka uspokajająco i wzmacniająco. Przydatny jest także w zaburzeniach dotyczących przewodu pokarmowego nerek i układu moczowego. Pomaga także przy kuracji podczas przeziębienia. Ten rodzaj miodu ma jasny, żółty kolor i delikatny smak oraz aromat. Warto go wykorzystać do przyrządzania sosów do sałat.

Miód lipowy

Jeżeli często się stresujesz - miód lipowy jest właśnie dla Ciebie. Działa antystresowo. Miód lipowy ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy, a także na górne i dolne drogi oddechowe, serce oraz układ krążenia. Złoty w kolorze. Wyróżnia go charakterystyczny, lekko gorzkawy posmak.

Miód gryczany

Miód gryczany działa odtruwająco, a poza tym jest bardzo dobry na układ krążenia, wątrobę, miażdżycę, niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza. Rozpoznać go można po charakterystycznym, ciemnym kolorze brązu. Miód gryczany ma wyrazisty smak, zbliżony do korzennego. Jest doskonałym dodatkiem do różnego rodzaju mięs.

Miód wrzosowy

Miód wrzosowy najlepszy jest na nerki i drogi moczowe, gruczoł krokowy, stany zapalne jamy ustnej i gardła, stany zapalne jelita

Miód wielokwiatowy

Jeżeli czujesz się wyczerpany psychicznie lub fizycznie - ten miód jest dla Ciebie. Jest dobry także na stany alergiczne dróg oddechowych, na serce i naczynia krwionośne. Jak sama nazwa wskazuje powstaje z nektaru wielu rodzajów kwiatów. Jest delikatny w smaku. To doskonały dodatek do każdego rodzaju potraw.

Miód nektarowo-spadziowy

Miód nektarowo-spadziowy najlepszy jest na stany wyczerpania fizycznego i psychicznego, serce i układ krążenia oraz na zaburzenia trawienia

Miód spadziowy ze spadzi liściastej

Miód spadziowy ze spadzi liściastej najlepszy jest na nerki i drogi moczowe oraz na wątrobę i drogi żółciowe.

Miód spadziowy ze spadzi iglastej

Miód spadziowy ze spadzi iglastej najlepszy jest na dolne drogi oddechowe, przewód pokarmowy, zaparcia biegunki choroby serca i naczyń oraz na nerwice. Ma ciemny kolor, delikatny smak i aromat. Ponoć jest najbogatszy w składniki odżywcze. Polecany zarówno do przyrządzania sosów do mięs, jak i sałatek, a także różnego rodzaju wypieków.

Miód malinowy

Miód malinowy w stanie płynnym jest jasnożółty, a po skrystalizowaniu ma barwę żółtobiałą. Smak ma przyjemny i słodki, a zapachem przypomina owoce maliny. Działa napotnie, rozgrzewająco, antyseptycznie i przeciwgorączkowo. Stosuje się go w przeziębieniach, schorzeniach górnych dróg oddechowych, nieżycie żołądka, jelit, niedokrwistości oraz prewencyjnie przy miażdżycy. Wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga pracę serca. Ze względu na doskonały smak i łagodność działania polecany jest szczególnie dzieciom.