Miód z nawłoci - zalety miodu nawłociowego

2017-07-28 9:24

Miód z nawłoci jest nazywany nektarem życia. Jego kwiatowy zapach jest niezwykle przyjemny. Do tego jest bardzo smaczny, słodki z lekko wyczuwalną charakterystyczną kwaśno-gorzką nutą. Ceniony przede wszystkim ze względu na właściwości lecznicze. Początkowo w stanie płynnym ma barwę jasnożółtą (słomkową). Dość szybko się krystalizuje, ale jego konsystencja pozostaje kremowa. Zmienia jedynie kolor na jaśniejszy.

Miód z nawłoci: właściwości i zastosowanie
Autor: thinkstockphotos.com Miód nawłociowy ma piękny zapach kwiatów.

Spis treści

  1. Rzadki rarytas
  2. Właściwości lecznicze
  3. Zastosowanie w kuchni

Rzadki rarytas

Miód nawłociowy to nowa, rzadka odmiana miodu. Powstaje z nektaru nawłoci pospolitej – rośliny potocznie nazywanej mimozą, złotą rózgą lub złotą dziewicą. Ta cenna, miododajna roślina kwitnie na przełomie sierpnia i września, aż do późnej jesieni (czasem nawet do pierwszych przymrozków), dzięki czemu pszczoły mogą przetrwać zimę.

Nawłoć pospolita jest dobrze znana medycynie ze swoich właściwości antyseptycznych. Ziele nawłoci dzięki dużej zawartości flawonoidów - rutyny i kwercetyny - jest szczególnie pomocne w zwalczaniu zakażeń, stanów zapalnych układu moczowego, a także w leczeniu ran i owrzodzeń. Stosuje się ją również jako składnik ziołowych herbatek. Podobne właściwości ma również miód pozyskiwany z jej nektaru.

Właściwości lecznicze

W składzie miodu z nawłoci obecna jest rutyna i kwertecyna. Rutyna uszczelniają naczynia krwionośne, ma właściwości przeciwkrwotoczne i zapobiega nadmiernej łamliwości naczyń włosowatych. Stąd miód z nawłoci poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych. Natomiast kwercetyna ma właściwości przeciwzakrzepwe i przeciwzapalne. Również obniżające ciśnienie tętnicze.

Miód z nektaru kwiatów nawłoci zawiera także saponiny, które działają przeciwbakteryjnie. Stąd działanie lecznicze miodu w przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych.

Miód nawłociowy ma zastosowanie w leczeniu chorób układu krwionośnego, miażdżycy, żylakach kończyn dolnych. Zalecany jest w leczeniu dróg moczowych i skąpomoczu. Łagodzi także objawy kamicy nerkowej. Miód z tej rośliny wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Zastosowanie w kuchni

Ze względu na swój smak i zapach miód nawłociowy sprawdza się również w kuchni, jako dodatek do wielu potraw. Wybornie smakuje we wszelkich napojach. Miodem nawłociowym warto zastąpić zwykły cukier. Miód z nawłoci ma dużą aktywność biologiczną. Dlatego należy przechowywać go w niższej temperaturze niż pozostałe rodzaje miodów, najlepiej w drzwiach lodówki. Ponadto miodem nawłociowym warto zastąpić zwykły cukier.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE