Już więcej nie wyrzucisz skórki po cytrynie. Oto 7 patentów dla domu, kuchni i urody

2024-05-24 15:12

Cytryna jest uniwersalna i świetnie podkręca smak wielu potraw. Można dodawać ją do dań mięsnych czy rybnych i wykorzystywać do słodkich wypieków. Jednak po wyciśnięty soku czy użyciu miąższu zostaje skórka. Od dziś już więcej nie wyrzucicie skórki z cytryny do śmieci. Poznajcie proste i sprawdzone patenty, jak wykorzystać skórkę z cytryny, żeby się nie zmarnowała.

jak wykorzystać skórkę po cytrynie
Autor: Shutterstock Wyrzucasz skórkę z cytryny? Poznaj 7 patentów na jej wykorzystanie.

Spis treści

  1. Cytryny i ich skórka
  2. Skórka z cytryny – właściwości
  3. Jak wykorzystać skórkę z cytryny?

Cytryny i ich skórka

Cytryny są znane na całym świecie. Te egzotyczne owoce pochodzą z Chin, a dziś uprawiane są we Włoszech, Grecji, Hiszpanii oraz Stanach Zjednoczonych. Cytryna to wyśmienity dodatek do herbaty, lemoniady, drinków czy wody, która doskonale orzeźwia w upalny dzień. Owoce wykorzystuje się nie tylko w słodkich wypiekach, deserach, sosach czy sałatkach. Ich orzeźwiający smak i aromat podkręci niejedno danie wytrawne.

Skórka z cytryny – właściwości

Mało kto wie, że skórka cytrynowa jest bogata w różne składniki odżywcze i wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Zawiera witaminy i minerały, które niezbędne są do prawidłowej pracy całego organizmu.

Co więc zawiera skórka cytrynowa? Ten egzotyczny owoc kryje w swoje skórce mnóstwo witaminy C, która wspomaga budowanie odporności. Skórka jest bogata w witaminy z grupy B. Zawiera błonnik i pektyny, które są naturalnym węglowodanem i wykazują działanie zagęszczające. Skórka cytrynowa pozytywnie wpływa na metabolizm i jest pomocna w problemach z jelitami. Działa grzybobójczo, zmniejsza ciśnienie krwi i uspokaja nadszarpnięte nerwy. Skórka po cytrynie ma także dobry wpływ na skórę i zęby.

Jak wykorzystać skórkę z cytryny?

Po wykorzystaniu miąższu i soku z cytryny skórka zwykle ląduje w koszu na śmieci z odpadami bio. Mało kto wie, że skórka po tym egzotycznym owocu ma wszechstronne zastosowanie. Poniżej znajdziecie kilka prostych patentów, w których cytrynowa skórka gra główną rolę.

Patent nr 1

Skórka cytrynowa to idealny składnik ciast. Wystarczy pozbawić ją białej błonki i pokroić w bardzo drobną kostkę. Układa się ją w słoiku warstwami, przesypując cukrem. Zakręcony słoik należy wstawić do lodówki. Po tygodniu powstanie pyszna domowa kandyzowana skórka pomarańczowa.

Patent nr 2

Skórka cytrynowa jest naturalnym środkiem czyszczącym. Wystarczy połączyć ją z sodą lub octem, a usunie uporczywe i tłuste zabrudzenia ze zlewu, wanny, umywalki, kuchenki mikrofalowej czy płyty elektrycznej.

Patent nr 3

Skórka po cytrynie pomoże odkamienić czajnik lub imbryk. Wystarczy namoczyć ją w wodzie w urządzeniu lub dzbanku i pozostawić na kilka godzin, a następnie przetrzeć szmatką i opłukać.

Patent nr 4

Skórka cytrynowa idealnie dezynfekuje powierzchnie. Odświeży i usunie bakterie oraz inne mikroorganizmy z deski do krojenia i kuchennych blatów.

Patent nr 5

Skórkę z cytryny można wykorzystać jako naturalny wybielacz do zębów. Regularne pocieranie zębów skórką sprawi, że staną się białe.

Patent nr 6

Skórka po cytrynie usuwa nieprzyjemne zapachy z dłoni. Idealnie poradzi sobie z mało przyjemnym aromatem ryb czy czosnku.

Patent nr 7

Skórka cytrynowa jest świetnym odświeżaczem powietrza. Warto położyć ją w kilku miejscach w domu, a aromat odświeży pomieszczenia.

Zobacz galerię i sprawdź najlepsze przepisy na pyszne domowe lemoniady.

Beszamel: Cytryna – właściwości zdrowotne i kulinarne cytryny
6 porad jak nie marnować jedzenia i przy okazji oszczędzać. [PORACHUNKI OSOBISTE]