Jak oczyścić rybę z łusek bez noża w 1 minutę? Prosto, szybko, łatwo, bez bałaganu

Jak oskrobać rybę za pomocą łyżki
Autor: Shutterstock Łyżka stołowa to idealne narzędzie do oskrobania ryby z łuski. Przekonajcie się sami!

Jak oczyścić rybę z łusek bez noża? I to w mniej niż 60 sekund? Polecamy najlepszy sposób na oskrobanie ryb z łuski. Prosty, szybki i bez zbędnego bałaganu. Do dzieła!

Skrobanie - uciążliwa czynność

Ryba jest bardzo smacznym produktem. Jest jeszcze smaczniejsza, gdy już jest sprawiona, filetowana i nie ma potrzeby usuwania z jej skóry łusek. Każdy kto próbował oczyścić rybę w domu, wie jakie to kłopotliwe. Pryskające po całej kuchni łuski, narastający bałagan i zdenerwowanie nie sprzyjają radości ze wspólnego posiłku.

Łyżka - przyrząd do skrobania ryb

Proponujemy Wam prosty, ale szybki sposób na usuwanie łusek z ryb rzecznych za pomocą łyżki. Tak zwykłej, łyżki stołowej. To naprawdę genialny i łatwy sposób oskrobania ryb z łuski. 

Jak oskrobać rybę za pomocą łyżki
Autor: Shutterstock Łyżka stołowa to idealne narzędzie do oskrobania ryby z łuski. Przekonajcie się sami!

Jak oskrobać rybę z łuski za pomocą łyżki?

Łyżką postępujemy tak samo, jak nożem - brzegiem łyżki od ogona podważamy łuski i przesuwamy zdecydowanym ruchem w kierunku głowy. Piękno tej metody polega na tym, że czyszczenie jest szybkie, a porządek zachowany. Łuski nie pryskają po kuchni. Dlaczego? Bo zaokrąglenie łyżki zapobiega rozpryskom. Łuski zatrzymywane są przez łuk wnętrza łyżki. 

Jak sprawić karpia
Autor: Shutterstock Jak zabić i oprawić karpia

Jakie ryby można czyścić za pomocą łyżki?

Ta metoda czyszczenia ryb z łusek może być stosowana w przypadku każdej ryby o dużych łuskach. Sprawdza się przy czyszczeniu: karpia królewskiego, karpia dzikiego, sazana, amura, brzany, karasia, klenia, leszcza, lina, miętusa, okonia i pstrąga.

Wigilijny karp w sosie pietruszkowy
Autor: Shutterstock Karp gotowany na parze lub grillowany ma dużo mniej kalorii od karpia smażonego. 

Więcej o karpiu

Karp, ta niezwykle popularna ryba, ma swoje tajemnice i sekrety. Jeśli szukacie więcej informacji, to właśnie dobrze trafiliście. Czytajcie, aby dowiedzieć się więcej o karpiu:

Jaki karp najlepszy do smażenia?

Jak sprawdzić świeżość karpia? Dowiedz się, jak wybrać karpia na Wigilię!

Jak pozbawić karpia ości? Jak samodzielnie zrobić filety z karpia?

Karp nacinany: nacinanie karpia do smażenia

Usuwanie łuski specjalnym przyrządem
Autor: Shutterstock

Jak czyści ryby o drobnej łusce?

Ryby małe i z drobną łuską lepiej skrobać nożem lub specjalnym narzędziem. Ryby z małymi łuskami łatwiej i szybciej oczyścicie z łusek, gdy są lekko zamarznięte - łuski łatwiej się odkleją i szybko wyczyścisz rybę.

Więcej przepisów z karpiem

Najczęściej karpia po prostu smażymy, wcześniej panierując w mące. Karp saute, z chrupiąca skórką smakuje znakomicie, jeśli jednak chcecie nieco urozmaicić jego smak można podać go z sosem jogurtowym lub przygotować specjalną, chrzanową panierkę.

Karp wigilijny z chrupiącą skórką - jak smażyć dzwonka karpia na wigilię?

Karp smażony z sosem jogurtowym

Wigilijny karp w chrzanowej panierce

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE