Jak sprawdzić świeżość karpia? Dowiedz się, jak wybrać karpia na Wigilię! [WIDEO]

2022-12-20 12:04

Karp od lat gości na wigilijnych stołach w polskich domach i jest częścią świątecznej tradycji. Wigilię bez potrawy z karpia trudno sobie wyobrazić. Zanim jednak ryba wyląduje na naszych stołach, warto wiedzieć, jak wybrać świeżego karpia. Tylko taki bowiem daje gwarancję pysznego smaku potrawy. Oto praktyczne porady, jak sprawdzić świeżość karpia i wybrać najlepszego na Wigilię!

Karp w dzwonkach
Autor: Shutterstock Po czym poznać, że kupowany karp będzie smaczny?

Spis treści

  1. Jak powinien wyglądać świeży karp?
  2. Kup polskiego karpia!
  3. Jak sprawdzić świeżość karpia?
  4. Ryba na Wigilię i Boże Narodzenie: 5 ryb, które koniecznie musisz spróbować
Zawrotna kariera karpia. Czyli skąd karp na polskim stole

Karp podczas wigilijnej wieczerzy to świąteczna tradycja, która budzi niemałe kontrowersje wśród obrońców praw zwierząt. Nic dziwnego, skoro gwarancją świeżości ryby jest kupno karpia żywego. Jednak żywe karpie często są transportowane i przechowywane w mało humanitarnych warunkach. Z etycznego punktu widzenia lepiej jest kupić karpia już zabitego i trzymanego w odpowiedniej temperaturze. Warto jednak zwrócić wtedy uwagę, czy ryba jest świeża.

Jak wybrać dobrego karpia? Na co zwracać uwagę, kupując rybę? Jeśli zdecydujemy się na karpia, najlepiej wybrać tego polskiego. Jeśli w sklepie jest akwarium z karpiami, obejrzyj je dokładnie i poproś sprzedawcę o tego, który rusza się najżwawiej.

Jak powinien wyglądać świeży karp?

Skóra karpia powinna być błyszcząca, a łuski powinny do niej ściśle przylegać. Na łuskach powinna być warstwa przezroczystego, śliskiego śluzu, a skrzela powinny być czerwonej barwy. Skóra świeżego karpia jest elastyczna i jędrna, a oczy wypukłe i błyszczące. Ryba, która długo leży, wydziela nieprzyjemny, zgniły, mulisty zapach, warto więc ją przed kupnem powąchać.

Sprawdź także: Jak patroszyć karpia?

Kup polskiego karpia!

Zasada "dobre, bo polskie" nie zawsze się sprawdza, jest jednak prawdziwa w przypadku karpia. Przede wszystkim dlatego, że nie odbył długiej podróży i nie zdążył się zepsuć. Ponadto polskie karpie hodowane są na paszach z naturalnych zbóż. Warto zapłacić troszkę więcej i dostać rybę najlepszej jakości.

Sprawdź także:

Jak sprawdzić świeżość karpia?

  • Naciśnij mięso mocno w okolicy głowy ryby, za skrzelami. Dobrze, jeśli jest ono sprężyste w dotyku i odskakuje. Jeśli natomiast pozostanie wklęsłe, to ryba jest nieświeża.
  • Dobrze przyjrzeć się oku karpia - musi być ono błyszczące i wypukłe, nie zapadnięte.
  • Skrzela powinny mieć kolor intensywnie czerwony - unikajmy ryb o skrzelach bladych i z plamami.
  • Ważny jest także stan skóry karpia - powinna być ona gładka, bez plam i odbarwień.

Ryba na Wigilię i Boże Narodzenie: 5 ryb, które koniecznie musisz spróbować

Sonda
Jaką rybę jadacie podczas wigilijnej wieczerzy?