Jaki karp najlepszy do smażenia? [WAGA, Z ŁUSKĄ CZY BEZ]
W wielu domach podstawą wigilijnego menu jest smażony karp. Podpowiadamy, jaką rybę wybrać do smażenia, karpia królewskiego, rybę z drobnymi łuskami czy karpia bezłuskiego, tzw. golca. Lepszy jest karp duży czy mały? Jaka waga jest najlepsza? Oto co powinieneś wiedzieć zanim kupisz karpia na wigilię.
Spis treści
Jakie są rodzaje karpi?
Najpopularniejszą odmianą karpia hodowaną w Polsce jest karp królewski. Karpie królewskie mają niewiele dużych łusek rozrzuconych po całym ciele oraz jasną skórę w złocistym odcieniu. Skóra ta, ponieważ nie jest chroniona łuskami jest grubsza niż u innych odmian karpi, a ryby mają bardziej tłuste mięso. Mniej tłusty jest karp mający całe ciało pokryte drobnymi łuskami. Jego mięso też bardziej cenią sobie smakosze.
Oprócz tego mamy jeszcze karpia bezłuskiego i karpia drobnołuskiego. Te gatunki są bardzo odpowiednie do smażenia.
Sprawdź również >>> Jak humanitarnie zabić i oprawić karpia?
Jakiego karpia kupić – dużego czy małego?
Wybierając karpia, nie kupujmy najtańszych ryb. Tańsze z reguły były gorzej karmione i krócej wzrastały. Smaczniejsze jest mięso karpi karmionych dobrymi gatunkowo paszami i rosnących co najmniej 3 lata.
Karpie karmione zbożem nadają się do sprzedaży po 3 latach a odżywiane tanimi, wysokoenergetycznymi granulatami mogą trafić do handlu już po dwóch. Jakość karmy znacząco zaś wpływa na smak ryby.
Kupujemy rybę świeża i żywą. Idealna waga to 1,2 kg do 1,5 kg. Małe karpie mają zbyt dużo ości, a duże będą zbyt tłuste i mogą mieć błotnisty posmak.
Po odcięciu głowy, patroszymy i oskrobujemy karpia ze wszystkich łusek. Ucinamy ogon i wszystkie płetwy. Nacieramy solą i myjemy, następnie kroimy na dzwonka.
Do smażenia – na rozgrzanej patelni – używamy sklarowanego masła lub oleju.
Sprawdź również >>> Karp smażony - tradycyjny polski przepis
Zobacz galerię z przepisami na karpie
Zobacz wideo i dowiedz się, jak prawidłowo sprawić karpia