Czy kefir jest zdrowy? Jakie są właściwości zdrowotne kefiru?

2016-07-24 13:37

Historia kefiru sięga ponad 3000 lat. Pito go w Kaukazie, który uchodził wówczas za krainę długowieczności. Czy faktycznie kefir wpływa na długość życia? Jakie walory oprócz smakowych posiada? Dowiesz się z naszego tekstu!

Czy kefir jest zdrowy? Jakie są właściwości zdrowotne kefiru?
Autor: thinkstockphotos.com Kefir to samo zdrowie, ponieważ ma sporo składników odżywczych

Kefir - lubimy go pić np. po imprezie, gdy dokucza syndrom dnia kolejnego. Doskonale sprawdza się w kuchni, chociażby we wszelkiego rodzaju sałatkach. Niewielu jednak wie, że kefir to coś więcej niż zwykły mleczny napój. Wśród wszystkich napojów fermentowanych to właśnie on ma najwięcej wartości odżywczych. Na co pomaga kefir i daczego warto go pić?

Dlaczego kefir jest zdrowy?

Kefir, choć może smakować podobnie jak niejeden jogurt, znacznie różni się od pozostałych napojów mlecznych. To zasługa przede wszystkim większej liczny bakterii probiotycznych, które zdecydowanie podnoszą poziom odporności na różne infekcje, zwłaszcza jesienią i zimą. Lekarze przekonują, że kefir pomaga w zwalczaniu biegunki, a także zmniejsza produkcję gazów w jelicie.

Dlaczego jeszcze kefir uchodzi za medycznego cudotwórcę? Już kilka lat temu rosyjscy profesorowie z Uniwersytetu Moskiewskiego i Rosyjskiej Akademii Nauk przedstawili zaskakujące badania naukowe odnośnie do kefiru. Wykazali, że bakterie, które żyją w tym mlecznym napoju, chronią przed powstaniem wadliwych zmian w DNA, a także uodparniają organizm na nowotwory układu pokarmowego.

To spektakularne odkrycie uargumentowali występowaniem w kefirze pałeczek mlekowych, które produkują kwas mlekowy, octowy i masłowy. To właśnie te enzymy hamują działanie szkodliwych dla zdrowia związków. Z kolei wyniki badań amerykańskich naukowców wykazały, że kefir pomaga także z walce z nowotworem piersi.

Kefir powinni spożywać nie tylko dorośli, ale i dzieci. To źródło wapnia, białka oraz takich witamin jak B2, B12, D. Bakterie, które wspomagają proces trawienia, są także skuteczne przy zwalczaniu alergii pokarmowych dzieci.

Naukowcy z Tajwanu udowodnili, że picie kefiru powoduje redukcję owalbuminy - silnie uczulającego białka. Za odkryciem tajwańskich badaczy poszli europejscy, którzy na łamach medycznych periodyków snują tezy, jakoby kefir zapobiegał przechodzeniu antygenów z pokarmu przez ściankę jelit.

Warto zatem pójść w ślady mieszkańców Kaukazu sprzed 3000 lat, którzy nałogowo spożywali ten napój, uważając go za źródło długowieczności. Kefir na pewno nie zaszkodzi, a może tylko pomóc!