Miód z mniszka - jakie właściwości ma miód mniszkowy?
Miód z mniszka lekarskiego, choć nie dorównuje popularnością bardziej znanym rodzajom miodu, to nie ustępuje im pod względem wartości odżywczych. Jednak każda odmiana miodu gatunkowego charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Co wyróżnia miód mniszkowy?
Spis treści
Walory prozdrowotne miodu z mniszka
Miód mniszkowy uważany jest za jeden z najzdrowszych miodów. Bogaty jest w witaminy C i B2 oraz związki mineralne: fosfor, potas, mangan i żelazo. Ponadto znajdziemy w nim wiele cennych związków organicznych. Za właściwości antyoksydacyjnych odpowiadają triterpeny i karotenoidy. Białka wzmacniają organizm, a cukry: glukoza i fruktoza dodają energii. Natomiast zawarta w miodzie mniszkowym cholina wykazuje działanie ochronne na wątrobę.
Zastosowanie miodu z mniszka
Miód mniszkowy znajduje zastosowanie w zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wielu dolegliwości. Szczególnie polecany do stosowania przy:
- schorzeniach wątroby i dróg żółciowych,
- dolegliwościach związanych z układem moczowym,
- niestrawności i problemach żołądkowych,
- przeziębieniu i grypie,
- dolegliwościach reumatycznych,
- osłabieniu fizycznym i psychicznym.
Profilaktycznie warto stosować miód mniszkowy, aby wzmocnić układ immunologiczny oraz serce. Miód mniszkowy stanowi znakomite źródło witamin i mikroelementów, które wspomagają organizm w stanach ogólnego osłabienia i wyczerpania organizmu.
Miód z mniszka można dodawać do potraw, aby wzbogacić ich smak. Pamiętajmy jednak aby dodawać go nie w tracie gotowania, a po lekkim przestygnięciu. Najlepszy i najprostszy sposób to wypicie codziennie szklanki letniej wody z łyżką miodu. Można nim również słodzić kawę czy herbatę, jednak tu też obowiązuje granica temperatury. Jeśli chcemy, aby nasz organizm dostał to, co w miodzie najlepsze, nie możemy poddawać go działaniu temperatury wyższej niż 40 st. C.
Drogi, bo unikatowy
Miód z mniszka jest droższy od pozostałych gatunków miodu. Zastanawiać może, dlaczego miód z tak powszechnie rosnącego mniszka, jest trudnodostępny. Poza warunkami klimatycznymi i geograficznymi, duży wpływ na to mają same pszczoły. One wiedzą, co dobre i zazwyczaj wykorzystują ten właśnie rodzaj miodu, jako własne pożywienie. Ot, i cała tajemnica.
Polecamy też:
Jaki miód wybrać – sztuczny czy naturalny?
Prawdziwy miód - jak rozpoznać? Na co zwrócić uwagę kupując miód?
Poznaj właściwości różnych rodzajów miodu:
Miód wielokwiatowy – jakie ma właściwości?
Miód akacjowy – jakie ma właściwości?
Miód lipowy - jakie ma właściwości, jak go rozpoznać?
Miód z nawłoci - zalety miodu nawłociowego
Miód spadziowy – jakie ma właściwości?
Miód - jakie są jego rodzaje? Właściwości miodów