Czy skórki z cytryn nadają się do jedzenia? Mogą zawierać niebezpieczne substancje
Bogactwo cytryn tkwi nie tylko w miąższu tych owoców, lecz także w ich skórkach. Świeżo starte, kandyzowane czy suszone są chętnie dodawane do ciast, herbat, mięs i sosów. Czy jednak rzeczywiście skórki cytryn nadają się do jedzenia?
Spis treści
- Co się kryje w skórce cytryny
- Aby cytrusy przetrwały transport
- Do spożycia skórki tylko z cytrusów ekologicznych
- Zobacz nasze przepisy z wykorzystaniem skórek cytrynowych
Co się kryje w skórce cytryny
Skórka cytryny (i innych cytrusów) jest bogata w olejki eteryczne, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki temu mają właściwości wzmacniające odporność organizmu. Dużo w skórce jest też przeciwutleniaczy, które są pożądane w profilaktyce nowotworów i chorób układu krążenia. Do tego ten zapach i cytrusowo orzeźwiający smak – doskonale sprawdza się w ciastach, potrawach mięsnych i warzywnych, aromatyzuje herbaty, lemoniady, nalewki.
Widać więc, że warto wykorzystać taką dobroć w kuchni. Czy jednak na pewno? Nie, jeśli cytryny (cytrusy) pokryte są imazalilem lub tiabendazolem.
Aby cytrusy przetrwały transport
W zglobalizowanym świecie można dziś kupić niemal wszystko i niemal wszędzie. Tak samo jest z cytrynami i innymi cytrusami sprowadzanymi do nas z Włoch, Hiszpanii, Francji, dalszej Argentyny czy RPA. Aby owoce przetrwały transport i nadawały się do sprzedaży, pokrywane są silnymi substancjami chemicznymi: imazalilem lub tiabendazolem, a także dodatkowo woskowane, co tylko utrwala te związki.
Ani imazalilu, ani tiabendazolu nie da się usunąć – nawet płynem do zmywania naczyń. Nie pomoże wyparzanie ani szorowanie. Niemniej owoce dobrze jest umyć w gorącej wodzie (60–70ºC), zanim je obierzemy, by toksyczne konserwanty nie dostały się do miąższu.
Czym grozi wykorzystanie pokrytych imazalilem lub tiabendazolem skórek? Te toksyczne substancje mogą przyczynić się do zmian nowotworowych, bezpłodności i uszkodzeń układu nerwowego. Producenci na opakowaniach zbiorczych cytrusów, podając informacje o użytych konserwantach, jednocześnie przestrzegają: "Skórka nie nadaje się do spożycia". I lepiej ich uwagi wziąć sobie do serca.
Do spożycia skórki tylko z cytrusów ekologicznych
Jeśli robimy nalewki, kandyzujemy bądź suszymy skórki, wybierajmy cytrusy z certyfikatem bio. To prawda, są drożdże niż zwykłe cytrusy, niemniej powinno nam zależeć, aby zachwycać biesiadników swoimi wyrobami bez narażania ich na przykre konsekwencje oszczędzania na zdrowiu.
Zobacz nasze przepisy z wykorzystaniem skórek cytrynowych
Nalewka ze skórek cytryn, czyli limoncello
Kotleciki jagnięce macerowane w mięcie i skórkach z limoncello
Pierogi z pieca z młodą kapustą i pieczarkami