Nalewka ze skórek cytryn we włoskim stylu, czyli klasyczne limoncello

Limoncello
Autor: Shutterstock Limoncello to nalewka na samych skórkach cytryn, rodem ze słonecznej Italii
łatwy
15 min
10

Limoncello to nalewka z samych skórek cytryn, rodem ze słonecznej Italii. To świetny dodatek do innych nalewek, w tym nalewki na cytrynach, a także baza do sporządzania kremów, np. sycylijskiego crema di limoncello.

Ważne jest, abyśmy z tego trunku czerpali wyłącznie przyjemność. Dlatego cytryny, z których skórki użyjemy do limoncello, powinny być ekologiczne, czyli niepokryte toksycznym środkiem chroniącym owoce na czas transportu – imazalilem lub tiebendazolem. I nie oszukujmy się – są to tak silne substancje, że nie pomoże tu ani szorowanie, ani parzenie wrzątkiem. Zresztą nawet na opakowaniu zbiorczym, w którym wyłożone są cytryny na półce sklepowej, często obok informacji o użytym konserwancie pojawia się zdanie jednoznacznie mówiące: "Skórka owoców nie nadaje się do spożycia".

Miejmy świadomość, że spirytus jest świetnym nośnikiem wielu substancji – nie tylko tych zdrowych (jak olejki eteryczne), lecz także i toksycznych. A imazalil i tiebendazol mogą powodować nowotwory, bezpłodność, a także uszkadzać układ nerwowy. To chyba wystarczy, by przekonać wszystkich do cytrusów (bo przecież tymi substancjami konserwuje się nie tylko cytryny) ekologicznych, gdy zamierzamy użyć ich skórek.

Zobacz też: Błędy przy robieniu nalewek - wyklucz je, a zrobisz trunek idealny

Przepis na nalewkę ze skórek cytrynowych

SKŁADNIKI

  • otarta skórka z 7–8 ekologicznych cytryn
  • 0,5 l spirytusu 70-procentowego

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Umyte cytryny pozbawiamy skórek i wrzucamy do słoja.
  • Skórki cytryn zalewamy 70-procentowym alkoholem. Ta moc doskonale nadaje się do maceracji – słabszy alkohol (pamiętajmy przy tym, że tzw. wódka czysta jest jednak trunkiem smakowym) nie wyciągnie całej dobroci, która ma się znaleźć w nalewce.
  • Słój z nastawem umieszczamy w chłodnym i zaciemnionym miejscu na 7–8 dni. Warto raz dziennie potrząsać jego zawartością.
  • Po upływie odpowiedniego czasu zlewamy nalew, filtrując go przez gazę, tetrę lub filtr do kawy.
  • Limoncello powinno dojrzewać chociaż tydzień.
  • Nie wyrzucajmy skórek z maceracji! W mojej kuchni są wspaniałym dodatkiem do zup (np. rosołu, pomidorówki), sosów albo macerowania mięsa. Możemy też je dodawać do ciast, kompotów albo chłodnych napojów dla dorosłych. 
  • Z samego limoncello możemy zrobić też pyszny likier w sycylijskim stylu: crema di limoncello.
Beszamel: Cytryna – właściwości zdrowotne i kulinarne cytryny
Iwona Witt-Czuprzyńska

Autorka artykułów, przede wszystkim na tematy kulinarne, związane z etnologią, folklorem oraz przedsiębiorczością, zwłaszcza kobiet. Wielbicielka dobrej kuchni, zielarka po studiach podyplomowych na SGGW i nalewkowiczka z kilkoma nagrodami zdobytymi w turniejach …

więcej