Gotowanie na parze bez parowaru - czym zastąpić parowar?

Gotowanie na parze bez parowaru - czym zastąpić parowar?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Gotowanie na parze jest najlepszym sposobem obróbki termicznej warzyw.

Podczas gotowania z warzyw i produktów białkowych minerały wypłukiwane są przez wodę, chyba że zdecydujesz się na gotowanie na parze. Jarzyny gotowane na parze zachowują nawet o 50% więcej składników odżywczych. I mają lepszy smak i aromat. Sprawdź czy do domowego użytku potrzebujesz parowaru?

Co można gotować na parze?

Już powiedzieliśmy, że warzywa najlepiej gotować na parze. Nie tylko zresztą jarzyny i owoce możesz gotować na parze, ale także ryby i mięso (drób, cielęcinę). Przygotowywane w ten sposób produkty są nie tylko smaczniejsze, ale bogatsze w minerały i witaminy, a także mniej kaloryczne, bo do ich przyrządzenia nie potrzeba tłuszczu.

Jak gotować na parze?

  • Najprostsze urządzenie do gotowania na parze to garnek, sitko i pokrywka. Nalewasz do garnka wody. Gdy woda się zagotuje, układasz na sicie produkty,  przykrywasz garnek pokrywką i zmniejszasz płomień gazu. Lustro wody powinno znajdować się minimum 2-3 cm poniżej sitka.

  • Lepszym rozwiązaniem jest garnek z płaskim sitem przeznaczony do gotowania na parze. Wszystkie elementy są bowiem idealnie do siebie dopasowane. Jeśli produkty wymagają dłuższej obróbki termicznej (mięso trzeba gotować ok. 40 minut), wypełnij garnek wodą do 2/3 wysokości. Mniej jej nalej, jeśli będziesz gotować marchewkę czy brokuły, które staną się miękkie już po kilkunastu minutach. 

  • Nie sól warzyw. Gotowanie na parze wydobywa ich naturalny smak. Zobaczysz, że solenie okaże się niepotrzebne.

  • Gdy chcesz, żeby danie miało wyrazisty smak lub aromat, dodaj do wody zioła, imbir, a w przypadku ryb i mięsa  – kostkę bulionową albo trochę wina.

Gotowanie w parowarze

Możesz też użyć urządzenia elektrycznego zwanego parowarem. Składa z kilku z kilku pojemników przypominających sita z wysokimi brzegami, ustawianych piętrowo. Na samym dole tej konstrukcji znajduje się grzałka i pojemnik z wodą. Na sicie znajdującym się najniżej układa się produkty wymagające najwyższej temperatury i dłuższego gotowania, a zatem mięso, pokrojone w cienkie plastry lub na małe kawałki. W następnym sicie umieszcza się warzywa wymagające dłuższej obróbki cieplnej, np. pokrojone w kostkę ziemniaki. W kolejnym zaś umieszczamy krótko gotujące się produkty, np. podzielone na różyczki, brokuły, kalafiory, owoce.

Ocena: 5