Wigilia 2020 - 5 osób na Wigilii: jak przygotować kolację?

Wigilia 2020 - 5 osób na Wigilii: jak przygotować kolację?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Skoro na Wigilię 2020 nie musisz przygotowywać wielkiej ilości jedzenia, postaw na jego jakość.

Wigilia 2020 w gronie 2-5 osób - tak zapowiadają się nadchodzące święta. Z powodu pandemii sugerowane jest, byśmy święta spędzili wyłącznie z osobami najbliższymi, najlepiej z tymi, z którymi mieszkamy, a jeśli już ze starszymi rodzicami lub dorosłymi dziećmi, to także nie w gronie większym niż pięcioosobowe i  bez przemieszczania się po Polsce. Jak zorganizować takie święta, jak ułożyć menu dla 5 osób na Wigilii, by jedzenie się nie zmarnowało, ale też by wystarczyło go dla wszystkich?

Wigilia 2020  - małe grono, przemyślane menu

W związku z panującą pandemią, rząd sugeruje, byśmy spędzili Wigilię i Boże Narodzenie w ścisłym rodzinnym gronie, czyli najlepiej tylko z osobami, z którymi mieszkamy. Oznacza to, że na składkowe spotkanie nie powinniśmy liczyć i  wręcz nie powinniśmy go organizować. Tak więc ciocia nie zrobi dla nas swoich popisowych śledzi, a siostra sałatki. Nowe warunki oznaczają konieczność przygotowania nowego menu w oparciu o tradycję. Menu, które uwzględni przede wszystkim zmniejszoną liczbę osób - co oznacza mniejsze porcje. Wbrew pozorom, dla licznego grona gotuje się łatwiej, dlatego wieczerza w dobie pandemii wymaga nieco innego podejścia.  Z wigilijnego menu wybierzmy mądrze: zredukujmy liczbę przystawek, np. do dwóch. Niech to będą śledzie w postaci, którą lubią wszyscy domownicy oraz albo sałatka jarzynowa albo ryba w galarecie. Przepisy na śledzie znajdziecie tu: Śledzie na Wigilię - 10 przepisów na śledziowe hity!

5 osób na Wigilii - ogranicz ilość dań

Zrezygnuj również z dwóch zup (częste zjawisko tam, gdzie wigilijne wieczerze są liczne - zawsze są tacy, którzy  jakiejś zupy nie lubią). Wybierz tę, którą lubi większość, a jeśli trafi się między wami ktoś, kto akurat tej zupy nie jada - niech ją po prostu ominie. My polecamy łatwy do przygotowania barszcz czerwony z pasztecikami lub uszkami albo zupę grzybową z grzybów suszonych. Jeśli przygotujesz sporą ilość pasztecików lub uszek - warto je podzielić na mniejsze porcje i zamrozić. Gdyby Wigilia okazała się liczniejsza niż przypuszczaliśmy wcześniej - można odmrozić więcej niż jedną porcję. Jeśli nie - będziesz mieć gotowe dania, np. na noworoczny obiad. Dlatego właśnie sugerujemy dania, które nie tracą po zamrożeniu i rozmrożeniu. Zamrażać bez szkody dla smaku i konsystencji można również kapustę z grzybami (jeśli nam zostanie, może też stać się podstawą świątecznego bigosu), pierogi z kapustą i grzybami (ugotowane) oraz świeżą lub usmażoną rybę. Sugerujemy jak najwcześniejsze kupno karpia - w pierwszej nadarzającej się promocji - po pierwsze i najważniejsze - by uniknąć tłoku w sklepach, po drugie, by rozsądnie zaplanować sobie pracę.

Wybierz słodycze łatwe w przechowywaniu

Co do ciast i ciasteczek - pierniczki i kruche ciasteczka dobrze się przechowują i można długo cieszyć się ich smakiem bez straty ich jakości. Podobnie rzecz ma się z piernikiem - zwłaszcza staropolskim. Gdy tradycyjnie pieczesz makowce - tym razem zrób je mniejsze, tak by  można je było zjeść w jeden-dwa dni. Pozostałe zamroź i wyjmij w razie potrzeby lub apetytu. Zrezygnuj z sernika - źle znosi mrożenie, a niewielka liczba osób przy stole oraz sporo świątecznych dań mogą sprawić, że nie uda się go zjeść. Zamiast niego kup na przykład włoską babkę panettone, długo utrzymującą świeżość.

Postaw na jakość, nie na ilość

Skoro nie musisz przygotowywać wielkiej ilości jedzenia, postaw na jego jakość, a także na taki wybór potraw, by dobrze przechowywały się w zamrażarce i również po Wigilii, rozmrożone, cieszyły nas swoim smakiem. Te dania, których mrozić nie można - sałatkę, rybę po grecku, kutię  czy rybę w galarecie przygotuj w ilościach homeopatycznych lub z nich po prostu zrezygnuj. Pamiętaj, że nie wolno marnować żywności, a na dodatek pandemia sprawiła, że większość z nas przeżywa trudności  finansowe. Nie należy więc wydawać niepotrzebnie pieniędzy na jedzenie, które może się zmarnować - nawet  jeśli kwoty wydają się niewielkie.

Wigilia 2020 - odrobina luksusu

Zamiast przygotować 4 wersje śledzi, z których połowa wyląduje w koszu, zrób jeden, góra dwa rodzaje, a pieniądze przeznacz na zakup choćby małej porcji plastrowanego łososia, która urozmaici przystawki albo na zakup dodatkowo innej ryby niż karp (nie zmarnuje się, bo nawet usmażoną możesz zamrozić lub włożyć do octowej zalewy.  Ogranicz ilość słodyczy na świątecznym stole, zamiast nich kup dobre bakalie, orzechy i owoce kandyzowane - znacznie zdrowsze i dające się długo przechowywać. Jeśli na bożonarodzeniowy obiad planujesz podać pieczyste - wybierz taki rodzaj mięsa i taki jego sposób przygotowania, byś mógł je podać zarówno na ciepło, jak i na zimno, jako wędlinę. Zrezygnuj z nietrwałych kupnych wędlin - zamiast nich kup wędliny obsuszane lub dojrzewające, a najlepiej samodzielnie upiecz pasztet (podzielony na mniejsze kawałki doskonale zniesie zamrażanie), zrób schab w pończosze lub kiełbasę. Wykorzystaj  promocje - w listopadzie i na początku grudnia masz szansę na rozejrzenie się i  zrobienie zakupów produktów za mniejsze kwoty.

Wigilia w lockdownie - zakupy i przygotowania rozłóż w czasie

Zakupy w czasie pandemii stały się niebezpieczne - wśród nieznanych nam ludzi znacznie rośnie ryzyko zakażenia. Dlatego  sugerujemy, by wszystko co możliwe kupić jak najwcześniej. Co się da, kupcie za pośrednictwem sieci - przydatne informacje na ten temat znajdziecie tutaj: Świąteczne zakupy spożywcze online: przewodnik jak i gdzie zamawiać przez internet?

Zanim zaczniecie zakupy sprawdźcie też dokładnie, co kryją wasze spiżarnie i szafki. Może wielu rzeczy kupować po prostu nie musicie? Jeden słoik żurawiny, jeden chrzanu i jeden majonezu zapewne wystarczą wam na święta. Jeśli macie je w swoich zasobach, nie kupujcie kolejnych. Sprawdźcie jakimi produktami dysponujecie i zminimalizujcie zakupy - oszczędzicie pieniądze, miejsce na przechowywanie i czas.

Większość składników potrzebnych do przygotowania wieczerzy nadaje się do dłuższego przechowywania, natomiast z tych, które się nie nadają możemy jak najwcześniej przygotować świąteczne dania. Nie tylko zmniejszymy w ten sposób ryzyko zakażenia, ale też unikniemy gorączki świątecznych przygotowań. Pamiętajmy też, że to czego nie możemy kupić wcześniej, możemy wcześniej zamówić rezerwując sobie bliski świąt termin dostawy. Jednak ta możliwość wygaśnie na pewno w pierwszym tygodniu grudnia.

Wigilia dla 5 osób - ile czego ugotować, żeby nie zmarnować

Pandemia spowodowała wzrost  cen żywności, wiele osób ma też niższe niż zazwyczaj dochody.  Dlatego oszczędne gospodarowanie pieniędzmi i jedzeniem jest  teraz jeszcze bardziej wskazane (choć zawsze namawiamy was do niemarnowania żywności).  Tegoroczne przygotowania świąteczne warto  rozpocząć od ustalenia liczby  biesiadników - to będzie wskazówką do przygotowania menu. Zachęcamy do zapisywania ustalonego menu oraz list zakupowych i ścisłego trzymania się ustaleń. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, skorzystaj z naszych podpowiedzi: Kalendarz świątecznych przygotowań na lockdown: jak przygotować Wigilię i Święta w okresie pandemii.

Jeśli zastanawiasz się ile czego ugotować, warto wybrać (nie tylko tym razem) wariant minimum - tzn. jeśli przepis pozwala na przygotowanie 4 porcji dania, nie podwajaj ilości składników, tylko dlatego, że na kolacji wigilijnej ma być 5 osób. W czasie świątecznych spotkań zazwyczaj  na stole jest  taka obfitość jedzenia, że mniejsze porcje także będą wystarczające. Naprawdę nikt nie musi najadać się na zapas, bo ani to nie jest zdrowe ani polecane. Warto nawet zacząć wprowadzać modę na mniej obfite święta wykorzystując do tego pandemię.  Przypominamy też, że większość naszych przepisów przeznaczona jest  dla 4 osób.

Ocena: 4