Świąteczny obiad - 10 znakomitych dań na bożonarodzeniowy obiad z rodziną

Świąteczny obiad - 10 znakomitych dań na bożonarodzeniowy obiad z rodziną

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Na świąteczny obiad podajemy wyjątkowe potrawy.

Bożonarodzeniowy obiad ma być uroczysty i wykwintny, ale przede wszystkim spędzony w towarzystwie najbliższych. Co podać w pierwszy dzień Świąt, aby było smacznie? Drób, wieprzowinę, wołowinę? Na wszystko mamy sprawdzone przepisy.

Wieprzowina na specjalne okazje

Ci, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez schabowych mogą przygotować je w nieco bardziej uroczystej wersji. Szałwia świetnie wydobywa i podkreśla smak schabu. Świetnym rozwiązaniem będą również polędwiczki w musztardzie.

Polędwiczki wieprzowe w sosie musztardowym według Ewy Wachowicz

Ziołowe kotlety schabowe: przepis na schab z szałwią

Drób na świąteczny obiad

Dla miłośników drobiu mamy kilka przepisów - bardziej lub mniej tradycyjnych. Miłośnikom tradycji proponujemy gęś lub kaczkę. Tym, którzy przepadają za mięsem dzikiego ptactwa - proponujemy dostępne już niemal w każdym markecie perliczki lub przepiórki. A jeśli chce ktoś poświętować na sposób anglosaski - proponujemy indyka.

Kaczka pieczona z jabłkami - przepis inspirowany przez Ewę Wachowicz

Gęś pieczona nadziewana jabłkami: przepis na świąteczny obiad

Przepiórki zawijane w słoninę lub boczek: tradycyjny przepis na przepiórki

Indyk w żurawinie z cebulą i pietruszką: przepis na świąteczny obiad

Królik na Święta

Dawniej królik często gościł na świątecznych stołach. Warto wskrzesić tę tradycję, bo jego mięso jest zdrowe i nietłuste, a przy tym bardzo smaczne. Proponujemy przepis na popularnego niegdyś królika w śmietanie.

Królik w śmietanie: pomysł na niedzielny i świąteczny obiad

Świąteczna wołowina

Tym, którzy preferują czerwone mięso możemy zaproponować wołowinę - w formie odświętnego pieczystego lub klasycznego gulaszu.

Ocena: 3,5
Redaktorka serwisu Beszamel.pl, autorka książek "Nalewki. Natura zamknięta w butelce" i "Kuchnia afrodyzjaków" (Harde 2019). Poszukiwaczka nowych smaków i egzotycznych receptur, które lubi łączyć z lokalnymi specjałami.