Miazga agrestowa - przepis. Idealna do zakwaszania sałatek!
Miazga agrestowa idealnie nadaje się do wykorzystania w kuchni zamiast cytryny! Sprawdzi się jako kwaśny dodatek do sosów do sałat i nie tylko. Agrest zawiera bardzo dużo witaminy C (w 100 g ma jej tyle ile jest w 100-gramowej cytrynie!). Gdy agrestu jest dużo, warto pomyśleć w jaki sposób wykorzystać go do zakwaszania potraw.
Właściwości agrestu
Agrest zawiera dużo pektyn, jest bogaty w żelazo oraz witaminy C, B1, PP i A. Dla porównania cytryna ma dużo witaminy C i B1 oraz kwasu cytrynowego. Może chociażby z tego powodu warto wprowadzić więcej przetworów z agrestu do naszej kuchni?
Przechowywanie miazgi agrestowej
Taki agrest zamiast cytryny nadaje się najlepiej do zakwaszania sałatek i surówek oraz koktajli owocowych. Pamiętajmy, że nie ma on utrwalacza w postaci cukru, a więc po otwarciu słoika trzeba go jak najszybciej zużyć. W lodówce można go przechowywać do 4-5 dni.
Polecamy też:
Marmolada agrestowa i sok agrestowy - 2 w 1
Konfitura z niedojrzałego agrestu
SKŁADNIKI
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Żeby zamiennik cytryny był naprawdę smaczny i przydatny, agrest nie może być zbyt dojrzały. Trzeba go zebrać w połowie okresu dojrzewania, kiedy owoce są już w pełni wyrośnięte, ale jeszcze pozostają twarde.
- Owoce przebieramy, odrzucamy te uszkodzone bądź z plamkami na skórce, następnie dokładnie myjemy.
- Po odsączeniu na sicie usuwamy z agrestu pozostałości szypułek i dna kwiatowego, najlepiej małym nożykiem.
- Oczyszczone owoce płuczemy ponownie i wrzucamy do garnka, lekko podlewając wrzącą wodą. Rozgotowujemy je na masę i przecieramy przez gęste sitko. Oczyszczone owoce można także przepuścić przez maszynkę do mięsa i od razu zagotować w rozdrobnionej formie.
- Gorącym przecierem napełniamy jak najmniejsze słoiczki (świetnie się do tego nadają słoiczki po najmniejszych koncentratach pomidorowych). Nakrętki i słoiki muszą być wyparzone i napełniane, gdy są jeszcze gorące.
- Słoiki wstawiamy do garnka z podgrzaną wodą (do wysokości 3/4 słoika). Następnie ogrzewamy je do temperatury 80 st. C i w tej temperaturze trzymamy 15 minut.
- Potem szybko słoiki wyjmujemy i studzimy. Przetwory przechowujemy w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.