Cała Polska robi twarogi: akcja Beszamel.pl jak robić zdrowe i odżywcze twarogi

Cała Polska robi twarogi: akcja Beszamel

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Domowy twaróg - odżywczy i pyszny

Twaróg domowy jest po prostu pyszny! I do tego zdrowszy od sklepowych! Dlatego róbmy twarogi w domu. Namawiamy was do spróbowania sił w serowarstwie, jednej z najstarszych metod przetwarzania żywności. Róbmy ferment i przy tym dobrze się bawmy! Niech, cała Polska robi twarogi z Beszamel.pl!

Sfermentowane, czyli zsiadłe mleko to podstawa dobrego twarogu

 

Jak zrobić twaróg?

Podczas wydarzenia „Cała Polska robi twarogi” będziemy uczyć was  krok po kroku jak robić przeróżne twarogi. Od podstawowego ze zsiadłego mleka, przez odmiany z maślanki i jogurtu, na egzotycznych wynalazkach kończąc. Podpowiemy z czym twarogi podawać. Także jak spożytkować twarogowe nadwyżki. Jak suszyć, wędzić i fermentować twarogi, czyli jak robić potwarogi. 

Zachęcamy was do dzielenia się z nami i innymi uczestnikami zabawy zdjęciami swoich twarogów w mediach społecznościowych. Wystarczy dodać   #beszamelpl  #calapolskarobitwarogi

Najaktywniejsi uczestnicy naszego wydarzenia „Cała Polska robi twarogi” zostaną nagrodzeni książkami wydawnictwa Harde

Zapraszamy was na 3 wykłady na żywo, które odbędą się na platformie Facebook https://www.facebook.com/beszamelpl/ kolejno 19 maja, 26 maja i 2 czerwca

Więcej w wydarzeniu na Facebooku https://business.facebook.com/events/860993441068799/

Waszym przewodnikiem po twarogach będzie Gieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Serowy ekspert. Zakochany w twarogach z wzajemnością. 

Domowy twaróg ze zsiadłego mleka

 

 

„Dlaczego domowy twaróg? Bo jest zdrowszy i smaczniejszy od kupionego. Czasem także tańszy. Zawsze inny niż wszystko, co możecie kupić. Jednak dla mnie największą wartością jest satysfakcja z własnoręcznie przygotowanego dzieła. Bo twaróg to dzieło ludzkiej kreacji, na miarę boskiej. Natura dała nam wszystko oprócz: chleba, twarogu i piwa. Te musimy zrobić sami i tylko człowiek to umie” - mówi Gieno Mientkiewicz.

 

Gieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, ekspert serowy z wyboru

 

Gieno Mientkiewicz specjalnie dla czytelników Beszamel.pl przygotował poradniki ze zdjęciami krok po kroku, jak przygotować twarogi. Te przepisy pomogą wam samodzielnie przygotować twarogi. Co tydzień będą 3 nowe przepisy i garść porad.  

Wypróbujcie łatwe przepisy ze szczegółowym opisem każdego kroku od Gieno Mientkiewicza. Zaprasza sam Mistrz!

Twaróg domowy: przepis krok po kroku jak ukwasić mleko i zrobić twaróg [GALERIA ZDJĘĆ]

Twarożek z maślanki: przepis jak zrobić kremowy twaróg o delikatnym smaku [GALERIA ZDJĘĆ]

Cytrusowy twarożek paneer: łatwy przepis na serek smakowy 

Domowe wędzenie twarogu: sprawdzony przepis na wędzony biały ser [GALERIA ZDJĘĆ]

Pierogi leniwe na wędzonym twarogu: oryginalne i pyszne

Twaróg to zdrowy pokarm z żywymi kulturami bakterii mlekowych

 

Dlaczego twaróg?

Twaróg, czyli odsączony z serwatki skrzep sfermentowanego mleka, to jednej z najstarszych pokarmów człowieka.Okiełznanie naturalnej fermentacji i zaprzęgnięcie bakterii kwasu mlekowego do pracy, to jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkiej cywilizacji. Pierwszy chleb ma ponad 10 tysięcy lat, pierwszy twaróg 7 tysięcy lat, a pierwsze piwo ludzie wytworzyli koło 5 tysięcy lat temu. 

Dowód? To właśnie na polskich Kujawach podczas prac archeologicznych odkryto cedzaki do wytwarzania twarogu sprzed 7 tysięcy lat. 

„Twaróg jest charakterystyczny dla kuchni słowiańskiej, a szczególnie kuchni polskiej. W żadnej innej nie używa się tylu rodzajów twarogu i na tyle sposób. Nie ważne, czy mówimy o sznece z glancem, gziku z pyrami, pierogu biłgorajskim, serniku krakowskim, polewce piwnej, zawsze myślimy o twarogu bez którego tych przysmaków nigdy by nie było” - przekonuje Gieno Mietnkiewicz. 

Do przygotowania twarogu wystarczy garnek i cedzak

 

 

Dlaczego domowy lepszy od kupionego?

Domowy twaróg ma tę zaletę nad sklepowych, że powstaje w powolny naturalny sposób. Powolne ukwaszanie mleka bakteriami kwasu mlekowego prowadzi do sfermentowania. W ten sposób otrzymujemy zsiadłe mleko. Kwaśne mleko po podgrzaniu ścina się w skrzep mleczny, który po odsączeniu daje zwarty twaróg. O konsystencji twarogu decyduje tłuszcz w nim zawarty. Im więcej tłuszczu tym bardziej kremowy. 

Jednak największą zaletą jest właśnie powolny proces fermentacji, który trwa od 1-3 dni. „Bez przyspieszaczy, bez zbędnych dodatków. Tylko mleko i dzikie kultury bakterii kwasu mlekowego. Prosty i zdrowy pokarm dla każdego człowieka” - zachęca Gieno Mientkiewicz, twarogowy ekspert Beszamel.pl. 

Wartość odżywcza twarogu

Największą wartością twarogu jest obecność żywych kultur bakterii kwasu mlekowego. I powiedzmy sobie szczerze, są to najbardziej żywe z żywych bakterii. O ich żywotności świadczy proces, który dokonuje się na naszych oczach. Słodkie mleko zamieniają w zsiadłe, nasycone bąbelkami dwutlenku gazu, który idzie do głowy, jak szampan. 

Twaróg to bogactwo białka w czystej postaci. W tym wszystkie aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie umie sam wytworzyć. Trochę tłuszczy, sporo witamin z grupy A i B oraz witamina D. Dostarcza także wapnia, potasu i cynku. Więcej o wartości odżywczej twarogu znajdziecie tutaj: Dlaczego warto jeść biały ser? Wartości odżywcze nabiału 

Więcej o naszym ekspercie:

Gieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Serowy ekspert. W swojej karierze przez wiele lat był menadżerem Roberta Makłowicza, prowadził różne audycje kulinarne w kilku rozgłośniach radiowych, a w kanale Kuchnia+ stworzył program "Przez dziurkę od sera". Współtworzył liczne serowe festiwale. Prowadził własną Akademię Kulinarną „Smolna 8 Food”. Publikował w magazynach piszących o jedzeniu i kulturze stołu: Kuchnia, Wino, Ferment, Gospodyni. Pisywał recenzje do Aktyvista, G. Wyborczej, Kuriera Targowego i wielu innych. Kucharz wszechstronny. Wyznawca ruchu Slow Food, praktykujący.  Autor określenia – „sery zagrodowe”, które sam zdefiniował i ustawicznie promuje. Doradca serowy topowych kucharzy. Zakochany w twarogach.

Ocena: 3,9