Przetwory w lipcu - co na zimę przygotować w lipcu [ściąga]

Przetwory w lipcu - co na zimę przygotować w lipcu [ściąga]

Autor Zdjęcia: Shutterstock

W lipcu sady i ogrody dostarczają mnóstwo surowca na przetwory.

W lipcu sezon na przetwory rusza już pełną parą. W tym miesiącu dojrzewają jeszcze ostatnie truskawki, do dyspozycji mamy też agrest, porzeczki, czereśnie, wiśnie i maliny, a także leśne jagody oraz wcześniejsze odmiany borówki amerykańskiej. Z warzyw możemy robić przetwory z wczesnych ogórków, cukinii oraz fasoli szparagowej. Na przetwory nadają się też niektóre gatunki wczesnej cebuli. Co można zrobić z tych owoców i warzyw?

Lipiec to czas wakacji, które jednak dla wielu osób oznaczają czas przygotowania przetworów z owoców i warzyw oraz okazjonalnie pojawiających się grzybów. Jakie przygotować przetwory w lipcu?

Przetwory z owoców w lipcu - przykładowa lista

Na początku lipca często do dyspozycji mamy jeszcze truskawki, na które już kończy się sezon. Owoce są wyraźnie mniejsze, za to bardzo często słodsze i twardsze. Doskonale nadają się na konfitury i dżemy, a także do nalewki:

Czereśnie i wiśnie to lipcowe hity owocowe. Podobnie jak z truskawek, przygotowujemy z nich  dżemy, konfitury i nalewki oraz sok.

Porzeczki i agrest  to prawdziwe bomby witaminowe. To też owoce doskonale nadające się na przetwory - sprawdźcie sami!

Lipiec to czas czarnych jagód, zwanych inaczej czarnymi borówkami. To także owoce nadające się na przetwory - bardzo wartościowe, pełne witamin. Podobnie jest z malinami, na które także w lipcu rozpoczyna się sezon.

Przetwory z warzyw w lipcu: przykładowa lista

Lipiec to miesiąc, w którym dojrzewa fasolka szparagowa oraz ogórki i cukinia. Oprócz spożywania tych warzyw na bieżąco, warto zamknąć ich smak w słoikach, zachowując na zimę także ich cenne wartości odżywcze.

Przetwory z grzybów w lipcu: przykładowa lista

Czasem, jeśli lipiec nie jest bardzo upalny i pada sporo deszczów, w lipcu pojawiają się grzyby - kurki, maślaki, prawdziwki i koźlarze (choć oczywiście nie tylko). Oprócz suszenia zbiorów, można też z grzybów przygotować pyszne przetwory na zimę.

ZNACZNIE więcej przepisów na przetwory znajdziecie TUTAJ!

Ocena: 4,6