Oszczędny rosół drobiowy na korpusach kurczaka: łatwy przepis dla zapobiegliwych

Oszczędny rosół drobiowy na korpusach kurczaka z warzywami
Autor: Shutterstock Oszczędny rosół drobiowy na korpusach kurczaka z warzywami i makaronem
łatwy
15 min
4

Oszczędny rosół drobiowy na korpusach kurczaka to bardzo łatwy i ekonomiczny przepis dla zapobiegliwych. Tańszy, lecz pełnowartościowy rosół na kurzych korpusach jest pełen smaku i odżywczych związków. Polecam tę sprytną alternatywę tradycyjnego rosołu za jedyne 8 zł dla 4 osób, jako samodzielne danie lub bazę do zup i sosów!

Dlaczego warto gotować rosół na korpusach drobiowych?

Kurczak jest stosunkowo tani i ogólnodostępny. Sprytnym rozwiązaniem jest wykorzystanie oddzielnych elementów kurczaka. Pozwala to lepiej gospodarować budżetem domowym. Wywar na korpusach kurczaka to odżywczy rosół dla dzieci i młodzieży oraz osób aktywnych fizycznie. Dostarcza mnóstwa związków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

  • Długie gotowanie na niewielkim ogniu wywaru na kościach uwalnia – składniki mineralne – potas, fosfor, magnez.
  • Natomiast intensywne gotowanie kości, na mocnym ogniu, uwalnia wapń i żelazo.
  • Buliony zawierają w dużych ilościach witaminy odporne na obróbkę cieplną, z grupy B rozpuszczalne w wodzie, a także rozpuszczalne w tłuszczach: A, E oraz beta-karoten.

Kto nie powinien jeść wywaru z kości i mięsa?

Wywaru mięsnego oraz zup na nim przygotowanych nie powinny jeść osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów, kamicę nerek i dnę moczanową. Związki purynowe obecne w wywarze podczas przemian w procesie trawienia ulegają rozkładowi do kwasu moczowego. Nadmiar kwasu moczowego we krwi sprzyja rozwojowy tych chorób, a nawet zaostrza ich objawy.

Jakie przyprawy do rosołu?

Dobry rosół nie może obyć się bez pietruszki, zarówno korzenia, jak i ziela, czyli natki. Oprócz tego zgodnie z wielowiekową tradycją dodać należy gałkę muszkatołową. Nadaje bulionowi głębi. Jeśli gotujecie 5 l rosołu to wrzućcie całą, jeśli mniej to odkrójcie kawałek, ale ostrożnie bo jest niezwykle twarda. Gałka ma tak intensywny smak, że można ją wyłowić z rosołu i ugotować jeszcze raz.

Kolejny jest pieprz ziarnisty. Zmielony będzie zbyt intensywny i zmieni kolor rosołu.

No i listek laurowy. Nie warto używać twardych, sprasowanych liści bobkowych ze sklepu. Mają zbyt intensywny, zagłuszający wszystko zapach i smak. Szukajcie delikatniejszych liści laurowych lub hodujcie je sami. Laurowy krzaczek w doniczce jest bardzo dekoracyjny. Używajcie liści świeżych lub zamrożonych. Listek laurowy powinno się dodać pod koniec gotowania bulionu, ponieważ długo gotowany nadaje gorzki smak. 

Na końcu rosół solimy. Jeśli posolimy go na początku to roztwór wody będzie miał stężenie podobne do płynów zawartych w tkankach. Tym samym nie nastąpi wypłukanie ich zawartości do wywaru. To cała tajemnica.

SKŁADNIKI

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Do garnka włożyć kurczaka, warzywa i przyprawy. Zagotować, przykryć pokrywką, gotować na wolnym ogniu przez 1 godzinę. Posolić.
  • Warzywa pokroić, dodać do rosołu i podać z ugotowanym makaronem.
  • Jeśli chcecie zaoszczędzić na gotowaniu makaronu, a wiecie, że wszystko zostanie zjedzone, po prostu dodajcie suchy makaron do wrzącego rosołu i gotujcie zgodnie ze wskazówki na opakowaniu krajanki.
Rosół domowy: tradycyjny przepis na lekarstwo na wszystkie smutki
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej