Krupnik bez mięsa – lekka zupa, która pomaga wrócić do formy
Krupnik bez mięsa to sycąca, aromatyczna zupa, która idealnie wpisuje się w lekką, roślinną kuchnię. Choć nie zawiera mięsa ani składników odzwierzęcych, zachwyca głębią smaku i przyjemnie rozgrzewa. To także spory zastrzyk błonnika i składników mineralnych, dlatego świetnie sprawdza się w menu osób dbających o formę. Taki krupnik nasyci na długo, a jednocześnie pozostaje lekki – dokładnie taki, jakiego potrzebujemy, gdy chcemy jeść zdrowo i wracać do dobrej kondycji.
i
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Z czego zrobić krupnik bez mięsa?
Tę pyszną i sycącą zupę przyrządza się ze składników, które łatwo kupić przez cały rok. Są to przede wszystkim warzywa oraz kasza i przyprawy. Co więc trzeba przygotować, aby zrobić domowy krupnik bez mięsa? Na liście składników znalazły się proste produkty jak:
- woda
- kasza jęczmienna
- warzywa – por, ziemniaki, seler, marchewki, korzeń i natka pietruszki
- przyprawy – sól, pieprz, majeranek, liście laurowe, ziele angielskie, czarny pieprz w ziarnach
- olej roślinny
- sos sojowy
Jak zrobić krupnik bez mięsa?
Przygotowanie domowego krupniku bez mięsa jest proste. Obrane i pokrojone marchewki, pietruszkę i seler należy podsmażyć. Następnie wlewa się wodę i dodaje większość przypraw. Kolejnym krokiem jest dodanie pozostałych warzyw, czyli pora i ziemniaków. Wsypuje się też kaszę jęczmienną i doprawia pozostałymi przyprawami. Zupę bezmięsną gotuje się około 20 minut. Miseczki z pysznym krupnikiem bez mięsa o właściwościach odchudzających warto posypać posiekaną natką pietruszki.
Kiedy podawać krupnik bez mięsa?
Dzięki temu, że przepis na krupnik bez mięsa jest prosty i szybki, a składniki dostępne są przez cały rok, pyszną zupę można gotować bez względu na pogodę. Jest niedroga i pełna smaku. To pomysł na posiłek w czasie diety odchudzającej. Chociaż jest bez mięsa, stanowy sycący posiłek, który pomoże zrzucić zbędne kilogramy i odzyskać upragnioną figurę. Krupnik bez mięsa świetnie smakuje następnego dnia po odgrzaniu. Zupę można zapakować do pojemnika i zabrać ze sobą na wynos.
SKŁADNIKI
- 3 litry wody
- 200 g kaszy jęczmiennej
- 4 ziemniaki
- 4 marchewki
- 1 pietruszka
- 1/2 pora (tylko biała część)
- 1/4 średniego selera
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 2 łyżki suszonego majeranku
- 1 łyżka sosu sojowego
- 6 ziaren pieprzu czarnego
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 2-3 liście laurowe
- sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Marchewki, pietruszkę i seler obrać i pokroić w kostkę.
- W garnku rozgrzać olej i smażyć warzywa, aż staną się miękkie. Często mieszać.
- Wlać wodę i dodać liście laurowe, ziele angielskie i ziarna czarnego pieprzu. Zagotować.
- Dodać pokrojonego w plasterki pora oraz obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Wsypać opłukaną kaszę jęczmienną.
- Doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Wlać sos sojowy. Wymieszać i gotować na średnim ogniu około 20 minut.
- Podawać posypaną natką pietruszki.