Azjatyckie sosy: ciemny sos sojowy, sos rybny, sos mandarynkowy. Do jakich dań pasują?
Najbardziej znane sosy azjatyckie to ciemny sos sojowy, sos rybny i sos mandarynkowy. Sosy te mają oryginalny smak, bo w kuchni azjatyckiej liczy się umiar, ale także taka kompozycja składników, by całość była wyrazista. Co trzeba wiedzieć o sosach azjatyckich? Czym różnią się od siebie ciemny sos sojowy, sos rybny i sos mandarynkowy?
Spis treści
Sosy azjatyckie robią furorę w polskiej kuchni. Ale czy wiesz, co zawierają: ciemny sos sojowy, sos rybny i sos mandarynkowy, oraz do jakich potraw je stosować?
Ciemny sos sojowy
Ciemny sos sojowy jest dzisiaj powszechnie stosowany na całym świecie, ale jego geneza sięga tradycyjnej kuchni azjatyckiej. Jest bazowym dodatkiem prawie każdej potrawy. Zawiera ekstrakt z soi, sól, karmel, mąkę pszenną. Nadaje potrawie ciemny kolor oraz specyficzny, słodko-słony smak (z akcentem na słony). Należy go używać do mięs, ryb, a bez niego nie zjemy zdrowo sushi. Dzięki sosowi sojowemu, imbirowi i wasabi po surowej rybie mamy ułatwione trawienie. Warto jednak uważać przy przyprawianiu potraw ciepłych - sos sojowy dodajemy do potraw wcześniej niesolonych.
Sos rybny
Jak sama nazwa wskazuje, sos rybny pasuje do owoców morza i ryb. Ma dość nieprzyjemny zapach, ponieważ zawiera ekstrakt z ryb, ale dodany do potraw traci swój aromat. Podobnie jak sos sojowy, jest dość słony. Czasami za sos rybny uznawany jest sos ostrygowy, którego smak wzbogacony jest o grzyby.
Sos mandarynkowy
Sos mandarynkowy pachnie dość "kwaśno", ale jego smak jest słodki. Sos mandarynkowy sprawdza się do dań przygotowywanych na słodko-kwaśno, ale także osłabia ostrość potrawy. W kuchni azjatyckiej stosowany jest do mięs pieczonych i przygotowywanych na grillu (szczególnie do jagnięciny, cielęciny, drobiu). Na jego bazie możemy także zrobić dodatkowy sos podawany do zimnych przekąsek. Na sklepowych półkach pojawia się coraz częściej, ale możemy go także znaleźć w sklepach internetowych z orientalną żywnością.