Czichirtma. Przepis na gruziński bulion z kurczaka
Dieta bezglutenowa
Dieta niskokaloryczna
Czichirtma to pyszny i aromatyczny bulion, na który przepis pochodzi z Gruzji. Ta pożywna zupa jest jednym na tradycyjnych dań kuchni gruzińskiej. Przyrządza się ją z całego kurczaka lub kury i dodaje kilka nieoczywistych składników. Ta zupa potrafi postawić na nogi i sprawdzi się po suto zakrapianej imprezie. Oto tradycyjny przepis na czichirtmę, czyli gruziński bulion.
Co to jest czichirtma?
Pod tą tajemniczą nazwą kryje się klasyka kuchni gruzińskiej. Prawdopodobnie podobne potrawy spożywano setki lat temu na terenach dzisiejszego Bliskiego Wschodu. Czichirtma to bulion, który gotuje się z całej świeżej kury lub kurczaka. Mięso nie powinno być mrożone. W tym bulionie na próżno szukać warzyw. Dodaje się jedynie cebulę, świeże zioła jak kolendra i koperek oraz sól i liść laurowy. Cechą wyróżniającą gruziński bulion jest to, że zupę zaprawia się jajkami. Tradycyjnie bulion serwuje się z octem winnym lub jabłkowym.
Jak zrobić czichirtmę?
Gruziński bulion nie jest trudny do przygotowania. Przepis jest uniwersalny i sycącą zupę na kurczaku można robić przez cały rok. Przyrządzenie zupy polega na ugotowaniu w wodzie z dodatkiem cebuli i liścia laurowego całego kurczaka lub kury. Kiedy mięso stanie się miękkie, wyjmuje się je z bulionu. Wywar należy przecedzić przez drobne sitko, wlać do garnka i zaprawić mąką pszenną. Następnie dodaje się ubije jajka. Na koniec gruziński bulion doprawia się solą i dodaje posiekaną kolendrę i koperek. Po kilku minutach pyszna czichirtma jest gotowa.
Z czym podawać czichirtmę?
Czichirtmę podaje się z kawałkami ugotowanego w bulionie mięsa z kurczaka. W Gruzji miseczki z bulionem serwuje się z lawaszem lub tonis puri. To rodzaje tradycyjnego gruzińskiego chleba, które bez problemu można kupić w Polsce. Obok talerzy z czichirtmą warto podać miseczki z octem jabłkowym lub winnym, którym doprawia się gruziński bulion według własnych upodobań kulinarnych. Sprawdzi się też sok z cytryny.
SKŁADNIKI
- 1 kura lub kurczak
- 2 cebule
- 3 jajka
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 pęczek świeżej kolendry
- 1 pęczek koperku
- 1 liść laurowy
- sól
- ocet winny lub jabłkowy do podania
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Kurę lub kurczaka przełożyć do dużego garnka. Wlać wodę, tak aby przykrywała mięso. Dodać liść laurowy i obrane cebule w całości. Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować około 40 minut, aż mięso stanie się miękkie.
- Z garnka wyjąć kurę. Bulion przecedzić przez drobne sitko i z powrotem wlać do garnka.
- Odlać kilka łyżek bulionu i wymieszać z mąką pszenną, tak aby nie było grudek. Wlać do garnka z bulionem i wymieszać. Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować około 8 minut, często mieszając.
- Jajka wbić do miski i ubić za pomocą trzepaczki na jednolita masę. Wąskim strumieniem wlewać do garnka z gotującym się bulionem. Gotować około 4 minut, cały czas mieszając.
- Doprawić solą i dodać posiekaną kolendrę i koperek.
- Ugotowaną kurę pokroić na mniejsze kawałki i przełożyć do miseczek lub głębokich talerzy. Wlać bulion.
- Podawać od razu z octem winnym lub jabłkowym.