Aromatyczny żurek grzybowy - tradycyjna polska zupa
Żurek z grzybami to tradycyjna polska zupa. Serwuje się ją w dwóch wersjach – postnej lub z dodatkiem białej kiełbasy. Dziś proponujemy ten drugi wariant. Zupa ma nie tylko niesamowity aromat suszonych grzybów, ale i pyszny smak. To doskonałe danie na wielkanocny stół i na codzienny obiad. Oto łatwy przepis na żurek z grzybami
SKŁADNIKI
- 500 ml wywaru warzywnego
- 500 ml wody
- 250 ml zakwasu na żurek
- 4 surowe białe kiełbasy
- duża garść suszonych grzybów
- 1 łyżka suszonego majeranku
- 4-5 ziaren ziela angielskie
- 2 liście laurowe
- sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Grzyby namoczyć w zimnej wodzie i odstawić na noc. Kiedy staną się miękkie, przełożyć do garnka i gotować w osolonej wodzie 20 minut.
- Wywaru grzybowego nie wylewać i wlać do niego wywar warzywny. Dodać liście laurowe, ziele angielskie i białą kiełbasę. Parzyć na wolnym ogniu około 30 minut. Z wywaru wyjąć kiełbasę, dodać pokrojone w paseczki ugotowane grzyby i wlać zakwas. Zagotować.
- Żurek podawać z kiełbasą pokrojoną w plasterki i jajkami na twardo.
Jak się gotuje żurek grzybami?
Przyrządzenie wielkanocnej zupy rozpoczyna się od namoczenia suszonych grzybów, które następnie trzeba ugotować. Wywar grzybowy miesza się z warzywnym, dodaje przyprawy i białą kiełbasę. Całość należy gotować około pół godziny. Ugotowaną kiełbasę wyjmuje się z wywaru, a dodaje pokrojone grzyby i wlewa zakwas. Po zagotowaniu żurek z grzybami jest gotowy do podania.
Przepis na żurek z grzybami
- Pyszny żurek grzybowy nie jest trudny. Dzięki temu sprawdzonemu przepisowi dowiecie się, jak zrobić żurek z butelki z grzybami.
- Przyrządzenie zupy na zakwasie jest dość szybkie. Trzeba tylko pamiętać, aby dzień wcześniej namoczyć suszone grzyby.
- Składniki, które są potrzebne go ugotowania żuru grzybowego, to pięć niedrogich produktów plus przyprawy.
- Swój niepowtarzalny aromat żurek zawdzięcza dodatkowi suszonych grzybów leśnych. Można wybrać jeden gatunek lub wykorzystać mieszankę suszonych grzybów.
- Jeżeli żurek będzie zbyt kwaśny, odrobina śmietany złagodzi smak.
Jak długo moczyć grzyby do żurku?
Grzyby leśne należy zalać wodą i odstawić na minimum trzy godziny. Najlepsze będą, kiedy będą się moczyć w wodzie całą noc. Więcej dowiecie się z artykułu o moczeniu grzybów.
Jakie przyprawy do żurku z grzybami?
Jak każde danie, również i żurek grzybowy trzeba odpowiednio doprawić. To właśnie przyprawy są odpowiedzialne za jego smak. Żurek dobrze jest doprawić nie tylko suszonym majerankiem. W zupie nie może zabraknąć liści laurowych, ziela angielskiego i pieprzu. Można też dodać kminek.
Z czym podawać żurek z grzybami?
Ta obłędna wielkanocna zupa zachwyci każdego, kto jej spróbuje. Żurek grzybowy pięknie prezentuje się w głębokich talerzach udekorowanych połówkami jajek ugotowanych na twardo. Dodatkowo można ozdobić je gałązkami świeżego majeranku lub natką pietruszki. Z żurkiem świetnie smakuje chleb na zakwasie.