Kompot z wiśni na zimę bez pasteryzowania: łatwy przepis na pyszny napój domowy

Kompot z wiśni na zimę bez pasteryzownia: łatwy przepis na pyszny napój
Autor: Shutterstock.com Dwie szklanki napełnione domowym kompotem z wiśni
łatwy
45 min
4

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Kompot z wiśni to jedno z najmilszych wspomnień dzieciństwa. Wiśnie z obowiązkowymi pestkami wyławialiśmy łyżeczkami z szerokich kompotierek - specjalnych szklaneczek na kompot. Czy dzisiaj to ma sens? Oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że macie tanie wiśnie i trochę czasu na zabawę z drylowaniem! 

Po co robić kompot z wiśni?

Jeszcze dwadzieścia lat temu, nikt nie zadałby tego pytania. Było czymś oczywistym, że w domu powinien być kompot - słodki napój z owoców - który można podać na orzeźwienie. Dzisiaj warto zrobić kompot wiśniowy, jeśli macie dość wiśni i czasu, by się bawić w domową produkcję przetworów. Mogłabym napisać oczywistość - włożoną pracę zrównoważy smak... Warto jednak wiedzieć, co jest w kompocie. W tym przypadku to wy decydujecie, co tam wkładacie. W domowym kompocie nie ma nic oprócz owoców, cukru buraczanego i wiśni. W gotowym syropie do rozcieńczania może być syrop glukozowo-fruktozowy - szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży. 

Jak zrobić kompot wiśniowy?

Kompot wiśniowy to jeden z najłatwiejszych przetworów. Musicie tylko wydrylować wiśnie. Przeczytaj: Jak drylować czereśnie i wiśnie bez drylownicy Potem dodać do nich cukier, wodę i doprowadzić do wrzenia. Wrzący kompot przelać do słoików i bez zbędne zwłoki zamknąć naczynia szczelnymi pokrywkami typu twist. 

Pasteryzować, czy nie pasteryzować kompot z wiśni?

Wrzący kompot po szczelnym zamknięciu rozgrzewa metalową pokrywkę. W czasie stygnięcia pokrywka kurczy się i lepiej przylega do krawędzi słoika. Dzięki temu sprytnemu zabiegowi, nie trzeba specjalnie pasteryzować przetworu. 

SKŁADNIKI

  • 1 kg wiśni
  • 0,5 kg cukru
  • 2 l wody
  • 4 słoiki o pojemności 0,75 l

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Wiśnie wydrylować, czyli usunać pestki. 
  • Wydrylowane wiśnie razem z sokiem, jaki z nich wypłynie, przełożyć do garnka emaliowanego. Dodać cukier i pozostawić na 1 godzinę.
  • Po upływie godziny wlać wodę i podgrzewać na średnim ogniu. Doprowadzić do wrzenia. Od zagotowania gotować jeszcze 20 minut.
  • Wrzący kompot rozlać do umytych i wyparzonych słoików. W każdym słoiku umieścić tyle samo wisienek.
  • Słoik dobrze zakręcić. Odwrócić do góry dnem i ustawić na pokrywkach. Pozostawić do ostygnięcia.
  • Wystudzone słoiki opatrzeć nalepkami z nazwą przetworu i datą zamknięcia. Przechowywać w ciemnym i suchym miejscu o stabilnej temperaturze. 
Wiśnie – dlaczego warto je jeść? Co zrobić z wiśni?
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej