Smardze zapiekane ze szparagami, czyli pomysł na wiosenne danie

smardze-zapiekane-ze-szparagami-czyli-pomysl-na-wiosenne-danie.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Kompozycja wyrazistych w smaku smardzów i delikatnych szparagów to prawdziwy wiosenny hit
łatwy
30 min
4

Smardze to bardzo cenny gatunek grzyba. Wzbogacą smak i aromat każdej potrawy. Doskonale komponują się na przykład z młodymi szparagami. Ich sezony występowania także są zbieżne. Dlatego wiosna jest niepowtarzalną okazją, by przygotować to wykwintne danie.

Smardze w Polsce są pod ochroną. Wolno je za to zbierać w Czechach, na Słowacji, Litwie czy Ukrainie. Można też kupić grzybnię smardzów i spróbować hodować te szlachetne grzyby w ogródku. Zazwyczaj się to udaje.

Smardze rozpoczynają sezon na grzybobranie. Pojawiają się w końcu kwietnia i na początku maja. Zaraz po truflach plasują się na drugiej pozycji listy najdroższych grzybów na świecie. Te wyjątkowe grzyby można gotować, smażyć, faszerować, marynować, suszyć. Smardze można je spożywać w całości lub w charakterze dodatku do potraw, zup i sosów. Mają orzechowy, leciutko dymny smak. Smardze doskonale smakują w połączeniu ze szparagami, młodymi porami czy szczypiorkiem. Pasują zarówno do ryb, jak i do mięsa.

SKŁADNIKI

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Szparagi należy pokroić na 1-cm. kawałki, a jeżeli mamy świeże, to najpierw zblanszować.
  • Cebulkę pokroić w kostkę, zeszklić na maśle.
  • Smardze oczyścić, pokroić na małe części i dorzucić do cebulki.
  • Smażyć 1-2 min. Szparagi i smardze przełożyć do małego żaroodpornego naczynka, zalać śmietaną i posypać serem. Zapiekać, najlepiej pod grillem, aż ser się rozpuści.
Maria Olczak
więcej