Fasolka po bretońsku wege. Tak kapitalna, że nie poznasz, że jest bez mięsa
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Fasolka po bretońsku to klasyczne, domowe danie – pyszne, aromatyczne i sycące. Ten przepis różni się od tradycyjnego, bo nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. W tej wersji fasolka smakuje tak dobrze, że nawet mięsożercy będą mile zaskoczeni jej wyjątkowym smakiem.
Jak zrobić fasolkę po bretońsku wege?
Przyrządzenie fasolki w wersji wegańskiej należy rozpocząć od namoczenia fasoli. Następnego dnia gotuje się ją w wodzie, aż stanie się miękka. W dużym garnku podsmaża się cebulę z czosnkiem, liśćmi laurowymi, pieprzem i zielem angielskim. Wlewa się wodę, passatę i koncentrat pomidorowy oraz sos sojowy i dodaje aromatyczne przyprawy. Po kilku minutach dodaje się ugotowaną fasolę i gotuje jeszcze 20 minut.
Przepis na fasolkę po bretońsku wege
- To łatwy przepis na pyszne wegańskie danie, w którym nie ma składników pochodzenia zwierzęcego.
- Danie robi się szybko, ale białą fasolę należy zalać wodą dzień wcześniej. Powinna moczyć się minimum 10 godzin, a najlepiej całą noc.
- Lista składników to warzywa i przyprawy. Wszystkie są w sklepach przez cały rok.
- Potrawę można zrobić z białej fasoli w zalewie z puszki. Potrzebne są cztery opakowania. Przyrządzając danie, fasolkę należy odcedzić z zalewy i dodać do sosu pomidorowego. W ten sposób fasolkę po bretońsku robi się o wiele szybciej.
- Danie można wzbogacić, dodając pokrojone w plasterki pieczarki. Należy podsmażyć je razem z cebulą.
Jaką fasolę wybrać do fasolki po bretońsku?
Do tego prostego dania najlepsza jest biała fasola Piękny Jaś. W sklepach dostępne są dwa rozmiary tej fasoli. Pierwszy z nich ma około 3 cm, a drugi jest nieco mniejszy ma około 2 cm. Do fasolki po bretońsku najlepiej sprawdzi się ta mniejsza. Szybciej się gotuje i jest łatwiejsza do przyrządzenia.
Z czym podawać fasolkę po bretońsku wege?
Danie jest pyszne i aromatyczne. Najprostszym dodatkiem jest pieczywo. Fasolka doskonale smakuje z kromką chleba na zakwasie lub chrupiącą pszenną bułeczką. Obiad będzie jeszcze smaczniejszy i bardziej sycący, jeżeli do fasolki poda się makaron, ryż lub ziemniaki. Miseczki można też posypać posiekaną natką pietruszki.
SKŁADNIKI
- 500 g suchej fasoli Piękny Jaś
- 500 g passaty pomidorowej
- 3/4 szklanki wody
- 1 duża cebula
- 5 ząbków czosnku
- 4 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżeczka mielonej wędzonej słodkiej papryki
- 1/4 łyżeczki chili
- 1/4 łyżeczki mielonej kolendry
- 3 ziarna pieprzu
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Białą fasolę przełożyć do garnka i zalać wodą, tak aby przykryła poziom był około 10 cm ponad ziarna. Odstawić na noc.
- Następnego dnia odlać fasolę z wody, w której się moczyła. Przepłukać, przełożyć do garnka razem i wlać litr wody. Gotować na małym ogniu około 90 minut, aż fasola będzie miękka. Pod koniec posolić. Odcedzić i odstawić
- W dużym garnku rozgrzać olej i smażyć na nim pokrojoną w kostkę cebulę, aż się zeszkli. Dodać przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, liście laurowe, ziele angielskie i czarny pieprz. Smażyć około 5 minut, cały czas mieszając.
- Dodać passatę i koncentrat pomidorowy, wodę, sos sojowy oraz wszystkie przyprawy. Wymieszać i dusić około 6 minut. Dodać ugotowaną fasolę i gotować pod przykryciem na małym ogniu około 20 minut.
- Podawać na gorąco z chlebem.