Pietruszka - czy jest zielem miłości? Czy pietruszka może szkodzić?

2023-03-15 12:05

Pietruszka - kiedyś odprawiano przy jej pomocy miłosne czary. Czy to "magiczne ziele" rzeczywiście ma specjalną moc, która objawia się w łóżku? Co warto wiedzieć o pietruszce i jej właściwościach?

Pietruszka - czy jest zielem miłości? Czy piertuszka może szkodzić?
Autor: Shutterstock Pietruszka uważana jest za bardzo zdrową, ale jedna z jej części może szkodzić

Pietruszka – czy jest afrodyzjakiem

Pietruszka, a dokładnie jej długi mięsisty korzeń, który osiąga ok. 80 cm. długości, przez wieki służył do odprawiania miłosnych zaklęć. W starożytności korzeń pietruszki uchodził za symbol odrodzenia. Wierzono, że ma siłę dawania nowego życia. Aromat pietruszki pochodzi z olejków eterycznych, których głównym składnikiem jest apiol (zawarty również w selerze). Ma on działanie pobudzające i lekko psychotropowe. Dlatego jest świetnym afrodyzjakiem.

Podobno w starożytności w roli afrodyzjaku pietruszki używał sam Juliusz Cezar. W tym czasie uważano, że to miłosne ziele chroni mężczyzn przed impotencją. W Niemczech domy publiczne używały pietruszki jako swojego symbolu. Wierzono, że warzywo to uwalnia od oporów psychicznych i dodaje seksualnej energii.

Pietruszka - czy jest zielem miłości? Czy piertuszka może szkodzić?
Autor: Shutterstock Kwiaty pietruszki to jedyna niebezpieczna dla zdrowia część tej rośliny

Czy pietruszka może szkodzić?

Botanische Sondergarten Wandsbek w Hamburgu od 2004 roku organizuje konkurs na najbardziej trującą roślinę. Na podium w 2023 roku znalazła się właśnie pozornie niewinna i zdrowa pietruszka.

Dlaczego, skoro wszyscy specjaliści zalecają jej jedzenie i rekomendują jako źródło witamin i żelaza? Otóż pietruszka to roślina dwuletnia. W drugim roku swojej wegetacji wytwarza kwiaty, które zawierają wyżej wymieniony apiol w dużo większej ilości niż to ma miejsce w natce czy korzeniu. Apiol jest nie tylko pobudzający, spożyty w większej ilości ma też działanie poronne. 

Czy więc natka pietruszki może zaszkodzić? Nie, jeśli nie będziemy jej spożywać więcej niż sporą garść dziennie. Kwiatów pietruszki zdecydowanie nie jedzmy.

Zioła w ogrodzie - lubczyk, pietruszka, kolendra, szczypior
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE