Rodzynki: kalorie, wartości odżywcze, właściwości, wykorzystanie

2017-09-20 13:09

Rodzynka, to jak pisał Julian Tuwim, stroskane winogrono. I tak jest w istocie. Rodzynki to suszone winogrona specjalnych szczepów. Rodzynek jest wiele rodzai. Cenione są za swój smak łączący słodycz z odrobiną kwasowości. Rodzynki mają także wartość odżywczą i są cenione przez medycynę. Poznajcie rodzynki, ich wartość kaloryczną, wartości odżywcze i właściwości. Zobaczcie, jak wykorzystuje się rodzynki w kuchni. 

Rodzynki. Co to są rodzynki? Jakie mają wartości odżywcze? Jak je wykorzystać?
Autor: thinkstockphotos.com Jest wiele odmian rodzynek, które różnią się nie tylko barwą, ale i smakiem. 

Spis treści

  1. Skąd się biorą rodzynki?
  2. Odmiany rodzynek
  3. Wartość odżywcza rodzynek
  4. Rodzynki w kuchni
  5. Jak wybrać dobrej jakości rodzynki?
  6. Jak uniknąć toksycznych pleśni na rodzynkach?

Skąd się biorą rodzynki?

Egipcjanie jako pierwsi odkryli zalety suszonych na słońcu winogron, które dodawały im siły do działania w trakcie codziennych zajęć. Ponad tysiąc lat temu rodzynki trafiły do Europy i tu zadomowiły się na stałe. 

Rodzynki powstają w procesie suszenia winogron. Początkowo winogrona schną w kiściach przez 3 tygodnie. Potem są zawijane w papier, gdzie dojrzewają. Na koniec obrywa się je z grona. 

Jak zrobić domowe rodzynki?

Odmiany rodzynek

Drobne rodzynki o barwie ciemnobrązowej do jasnożółtej włącznie to rodzynki greckie, zwane koryntkami.

Duże rodzynki o jasnożółtym kolorze to rodzynki sułtańskie lub inaczej tureckie, smyrneńskie. Dzisiaj rodzynki tureckie hodowane są nie tylko w Turcji, ale w Iranie, Stanach Zjednoczonych, a nawet Chinach. Do tego rodzaju rodzynek należą także rodzynki damasceńskie i perskie sułtanki. 

Czarne rodzynki z charakterystycznym białawym nalotem, to rodzynki włoskie o miłym zapachu muszkatołowym. Dodaje się je do ciast, w tym słynnego włoskiego panettone. Wykorzystuje się je także do wyrobu wina. 

Arabskie podłużne rodzynki z pestkami (nasionami) to cybeby. Są cenione w krajach Bliskiego Wschodu, Ukrainie, Białorusi i Rosji, jako chrupiąca pod zębami przekąska. Zdarza się, że są dodawane do ciast i mięs. 

Wartość odżywcza rodzynek

Rodzynki ze względu na wysoką zawartość cukru są dość kaloryczne, aż 75% składu rodzynek to czysty cukier gronowy. Dlatego porcja 100 g rodzynek to 300 kcal. Ale to nadal dużo mniej niż tabliczka czekolady. Jeśli macie ochotę na coś słodkiego i chcecie zachować zgrabną figurę sięgajcie po rodzynki!

Tym, co nie muszą liczyć kalorii, polecamy przepis na: Domowe rodzynki w czekoladzie.

Rodzynki są dobrym źródłem witamin: B1, B2, B3, B6, K, składników mineralnych: wapnia, magnezu, boru, fosforu, żelaza, fluoru, krzemu, potasu oraz manganu. Zawierają także sporo miedzi. 

Stroskane winogrona, tak jak i świeże, czy produkowane z nich wino, zawierają dużo resweratrolu, przeciwutleniacza o bardzo silnym działaniu antynowotworowym.

Rodzynki są także dobrym źródłem rozpuszczalnego w wodzie błonnika pokarmowego - pektyny. Równocześnie w rodzynkach występuje w dużej ilości kwas winny. Kwas winny w połączeniu z pektynami jest prebiotykiem, który w jelicie grubym tworzy przyjazne środowisko dla rozwoju prawidłowej flory bakteryjnej.

W wielu krajach rodzynki uznawane są za afrodyzjak - wynika to z przypisywanych im właściwości energetycznych, które posiada i aminokwasu argininy, któremu przypisywany jest wpływ na libido, potencję i płodność.

Rodzynki w kuchni

Rodzynki wykorzystuje się przede wszystkim jako dodatek do różnego rodzaju deserów - ciast (np. drożdżowego, piernika, makowca itd.), babeczek, lodów (głównie bakaliowych), ciasteczek, owocowych galaretek.

Baba drożdżowa z rodzynkami

Doskonale wzbogacają również smak owsianki oraz muesli.

Owsianka z makiem i rodzynkami

Rodzynki doskonale podkreślają smak i aromat pieczonego mięsa. Stąd stanowią np. doskonały dodatek do mięsnych gulaszy, a nawet farszu (np. do pieczonej kaczki czy kurczaka).

Wątróbka duszona z rodzynkami w piwie

Rodzynki w kuchni staropolskiej były nieodłącznym składnikiem szarego sosu do ryby.

Staropolski karp z rodzynkami i migdałami

Słynny karp po żydowsku w słodkawej galarecie z cebuli nie może obyć się bez rodzynek. 

Karp po żydowsku z rodzynkami

Jak wybrać dobrej jakości rodzynki?

Kupując rodzynki, należy sprawdzić, czy są odpowiednio miękkie i elastyczne. Jeśli są suche jak kamyki, to najprawdopodobniej są po prostu bardzo stare. Takie rodzynki nie mają intensywnego i słodkiego smaku.

Rodzynki są bogatym źródłem cukrów, które mogą się wytrącać na ich powierzchni. Jeśli zauważymy na rodzynkach biały nalot, niekoniecznie oznacza to, iż rodzynki zaczęły pleśnieć. Niemniej, zawsze lepiej jest unikać rodzynek przeterminowanych, a także tych, które sprzedawane są, w drastycznie obniżonej cenie, bo ich opakowania uległy uszkodzeniu.

Jak uniknąć toksycznych pleśni na rodzynkach?

Na rodzynkach, jak na wszystkich suszonych owocach, może rozwijać się pleśń, która produkuje rakotwórcze aflotoksyny. Taka pleśń może występować na zawilgotniałych owocach. Często tej pleśni nie widać gołym okiem. 

Co to są aflotoksyny i jak ich uniknąć?