Cała Polska robi twarogi: akcja Beszamel.pl jak robić zdrowe i odżywcze twarogi

2020-05-19 6:33
Cała Polska robi twarogi: akcja Beszamel.pl jak robić zdrowe i odżywcze twarogi
Autor: Shutterstock Domowy twaróg - odżywczy i pyszny

Twaróg domowy jest po prostu pyszny! I do tego zdrowszy od sklepowych! Dlatego róbmy twarogi w domu. Namawiamy was do spróbowania sił w serowarstwie, jednej z najstarszych metod przetwarzania żywności. Róbmy ferment i przy tym dobrze się bawmy! Niech, cała Polska robi twarogi z Beszamel.pl!

 

Jak zrobić twaróg?

Podczas wydarzenia „Cała Polska robi twarogi” będziemy uczyć was  krok po kroku jak robić przeróżne twarogi. Od podstawowego ze zsiadłego mleka, przez odmiany z maślanki i jogurtu, na egzotycznych wynalazkach kończąc. Podpowiemy z czym twarogi podawać. Także jak spożytkować twarogowe nadwyżki. Jak suszyć, wędzić i fermentować twarogi, czyli jak robić potwarogi. 

Zachęcamy was do dzielenia się z nami i innymi uczestnikami zabawy zdjęciami swoich twarogów w mediach społecznościowych. Wystarczy dodać   #beszamelpl  #calapolskarobitwarogi

Najaktywniejsi uczestnicy naszego wydarzenia „Cała Polska robi twarogi” zostaną nagrodzeni książkami wydawnictwa Harde

Zapraszamy was na 3 wykłady na żywo, które odbędą się na platformie Facebook https://www.facebook.com/beszamelpl/ kolejno 19 maja, 26 maja i 2 czerwca

Więcej w wydarzeniu na Facebooku https://business.facebook.com/events/860993441068799/

Waszym przewodnikiem po twarogach będzie Gieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Serowy ekspert. Zakochany w twarogach z wzajemnością. 

„Dlaczego domowy twaróg? Bo jest zdrowszy i smaczniejszy od kupionego. Czasem także tańszy. Zawsze inny niż wszystko, co możecie kupić. Jednak dla mnie największą wartością jest satysfakcja z własnoręcznie przygotowanego dzieła. Bo twaróg to dzieło ludzkiej kreacji, na miarę boskiej. Natura dała nam wszystko oprócz: chleba, twarogu i piwa. Te musimy zrobić sami i tylko człowiek to umie” - mówi Gieno Mientkiewicz.

 

Gieno Mientkiewicz specjalnie dla czytelników Beszamel.pl przygotował poradniki ze zdjęciami krok po kroku, jak przygotować twarogi. Te przepisy pomogą wam samodzielnie przygotować twarogi. Co tydzień będą 3 nowe przepisy i garść porad.  

Wypróbujcie łatwe przepisy ze szczegółowym opisem każdego kroku od Gieno Mientkiewicza. Zaprasza sam Mistrz!

Twaróg domowy: przepis krok po kroku jak ukwasić mleko i zrobić twaróg [GALERIA ZDJĘĆ]

Twarożek z maślanki: przepis jak zrobić kremowy twaróg o delikatnym smaku [GALERIA ZDJĘĆ]

Cytrusowy twarożek paneer: łatwy przepis na serek smakowy 

Domowe wędzenie twarogu: sprawdzony przepis na wędzony biały ser [GALERIA ZDJĘĆ]

Pierogi leniwe na wędzonym twarogu: oryginalne i pyszne

Dlaczego twaróg?

Twaróg, czyli odsączony z serwatki skrzep sfermentowanego mleka, to jednej z najstarszych pokarmów człowieka.Okiełznanie naturalnej fermentacji i zaprzęgnięcie bakterii kwasu mlekowego do pracy, to jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkiej cywilizacji. Pierwszy chleb ma ponad 10 tysięcy lat, pierwszy twaróg 7 tysięcy lat, a pierwsze piwo ludzie wytworzyli koło 5 tysięcy lat temu. 

Dowód? To właśnie na polskich Kujawach podczas prac archeologicznych odkryto cedzaki do wytwarzania twarogu sprzed 7 tysięcy lat. 

„Twaróg jest charakterystyczny dla kuchni słowiańskiej, a szczególnie kuchni polskiej. W żadnej innej nie używa się tylu rodzajów twarogu i na tyle sposób. Nie ważne, czy mówimy o sznece z glancem, gziku z pyrami, pierogu biłgorajskim, serniku krakowskim, polewce piwnej, zawsze myślimy o twarogu bez którego tych przysmaków nigdy by nie było” - przekonuje Gieno Mietnkiewicz. 

Dlaczego domowy lepszy od kupionego?

Domowy twaróg ma tę zaletę nad sklepowych, że powstaje w powolny naturalny sposób. Powolne ukwaszanie mleka bakteriami kwasu mlekowego prowadzi do sfermentowania. W ten sposób otrzymujemy zsiadłe mleko. Kwaśne mleko po podgrzaniu ścina się w skrzep mleczny, który po odsączeniu daje zwarty twaróg. O konsystencji twarogu decyduje tłuszcz w nim zawarty. Im więcej tłuszczu tym bardziej kremowy. 

Jednak największą zaletą jest właśnie powolny proces fermentacji, który trwa od 1-3 dni. „Bez przyspieszaczy, bez zbędnych dodatków. Tylko mleko i dzikie kultury bakterii kwasu mlekowego. Prosty i zdrowy pokarm dla każdego człowieka” - zachęca Gieno Mientkiewicz, twarogowy ekspert Beszamel.pl. 

Wartość odżywcza twarogu

Największą wartością twarogu jest obecność żywych kultur bakterii kwasu mlekowego. I powiedzmy sobie szczerze, są to najbardziej żywe z żywych bakterii. O ich żywotności świadczy proces, który dokonuje się na naszych oczach. Słodkie mleko zamieniają w zsiadłe, nasycone bąbelkami dwutlenku gazu, który idzie do głowy, jak szampan. 

Twaróg to bogactwo białka w czystej postaci. W tym wszystkie aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie umie sam wytworzyć. Trochę tłuszczy, sporo witamin z grupy A i B oraz witamina D. Dostarcza także wapnia, potasu i cynku. Więcej o wartości odżywczej twarogu znajdziecie tutaj: Dlaczego warto jeść biały ser? Wartości odżywcze nabiału 

Więcej o naszym ekspercie:

Gieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Serowy ekspert. W swojej karierze przez wiele lat był menadżerem Roberta Makłowicza, prowadził różne audycje kulinarne w kilku rozgłośniach radiowych, a w kanale Kuchnia+ stworzył program "Przez dziurkę od sera". Współtworzył liczne serowe festiwale. Prowadził własną Akademię Kulinarną „Smolna 8 Food”. Publikował w magazynach piszących o jedzeniu i kulturze stołu: Kuchnia, Wino, Ferment, Gospodyni. Pisywał recenzje do Aktyvista, G. Wyborczej, Kuriera Targowego i wielu innych. Kucharz wszechstronny. Wyznawca ruchu Slow Food, praktykujący.  Autor określenia – „sery zagrodowe”, które sam zdefiniował i ustawicznie promuje. Doradca serowy topowych kucharzy. Zakochany w twarogach.