Zupa chrzanowa na Wielkanoc - jak zrobić staropolską chrzanicę?
Zupa chrzanowa (chrzanica) to wielkanocna potrawa popularna w niektórych rejonach Polski. Przepis na zupę chrzanową jest dość łatwy i w dużej mierze przypomina tradycyjny wielkanocny barszcz. Zupę chrzanową podaje się z białą kiełbasą i jajkiem na twardo. Sprawdź, jak przyrządzić chrzanicę według tradycyjnej, staropolskiej receptury.
Spis treści
- Łyżki pełne zdrowia
- Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy, zdradza przepis na zupę chrzanową:
- W zgodzie z tradycją
- Galeria: Żurek, czy barszcz biały? Receptura na zakwas i 5 przepisów na tradycyjną polską zupę
Zupa chrzanowa jest łatwa w przygotowaniu. Przyrządza się ją jak większość zup. Krok po kroku gotujemy zatem: mięso, warzywa, zioła, dodajemy podsmażoną na patelni białą kiełbasę i doprawiamy chrzanem. To właśnie tarty chrzan nadaje zupie intensywny, wyrazisty smak i sprawia, że kremowa chrzanica coraz częściej staje się poważnym konkurentem dla żuru czy barszczu.
– Chociaż wszystkie te potrawy mają korzenie w kuchni staropolskiej, zupa chrzanowa jest w Polsce zdecydowanie najmniej popularna. A szkoda – mówi Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy. – To prosta i szybka potrawa, która swym aromatem pysznie wprowadzi nas w długo wyczekiwany, radosny czas świąt – dodaje Robert Muzyczka.
Łyżki pełne zdrowia
Do przyrządzenia zupy chrzanowej można użyć chrzanu w słoiczku, jednak najlepiej sprawdzi się ten świeżo starty. Zgodnie z tradycyjną symboliką wielkanocnych potraw, chrzan symbolizuje krzepę i siłę fizyczną. Nie ma w tym żadnej przesady – korzeń ten, oprócz wyrazistego, ostrego smaku ma także właściwości zdrowotne. Jako naturalne źródło witaminy C, witamin z grupy B, kwasu foliowego i flawonoidów stanowi naturalny sposób na wzmocnienie odporności. We Francji jest nawet oficjalnie zarejestrowanym lekiem i suplementem diety stosowanym w celu utrzymania smukłej sylwetki.
Przepis znajdziesz się pod filmem ⇓
Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy, zdradza przepis na zupę chrzanową:
Składniki:
- 1/2 kg kości wędzonej od schabu
- 1 średnia marchew
- 1/2 średniego selera
- 2,5 l wody
- 3 liście laurowe
- 5-6 ziarenek ziela angielskiego
- 1 mały słoiczek chrzanu
- 300 ml śmietany kwaśnej 18%
- 1 łyżka mąki
- sól, pieprz do smaku
- 3 ząbki czosnku
- 1/2 kg białej kiełbasy surowej
- jajka ugotowane na twardo
Przygotowanie:
1. Do garnka z wodą włożyć kości, obrane i pokrojone w cząstki warzywa, liście laurowe i ziele angielskie.
2. Posolić i gotować, aż mięso przy kości będzie miękkie.
3. Kości wyciągnąć. Do wywaru dodać chrzan i śmietanę połączoną z mąką.
4. Białą kiełbasę podsmażyć na patelni na złoty kolor, przykryć pokrywką i poddusić 10 minut.
5. Następnie pokroić w cząstki i dodać do zupy. Doprawić do smaku pieprzem, cukrem i majerankiem.
6. Pod koniec gotowania zupy dodać wyciśnięty przez praskę czosnek.
7. Zupę podajemy z jajkiem ugotowanym na twardo.
W zgodzie z tradycją
Wielkanocnym śniadaniem rozpoczynamy radosny czas świętowania. To pierwsza okazja do rodzinnego spotkania, podzielenia się jajkiem, spędzenia czasu z najbliższymi. Wzbogacenie tradycyjnego menu o nowe potrawy pomoże uczynić święta jeszcze smaczniejszymi, a na pewno – bardziej zapadającymi w pamięć. Zupa chrzanowa doskonale się do tego nadaje. Po kilku łyżkach wyrazistej w smaku, aromatycznej chrzanicy, na usta, podobnie jak w wierszu Brzechwy, będą nam się cisnąć słowa: Panie chrzanie, niech pan przestaje, bo trudno będzie nam wstać od świątecznego stołu.