Zioła - sposób na bolące stawy i kręgosłup
Jakie zioła zaparzyć na bóle kostno-stawowe? Co pomoże na ból kręgosłupa? Sprawdź, która kuracja zielarska będzie najlepsza dla na twoje dolegliwości.
Spis treści
- Zioła - okłady sposobem na uśmierzenie bólu
- Bóle stawów i kręgosłupa - ciepłe okłady ziołowe
- Zimne okłady na bóle stawów
- Zioła na ból kręgosłupa: jak stosować?
- Zioła pomagające w dolegliwościach stawów i kręgosłupa
Dziurawiec ma dobroczynne działanie na włókna nerwowe, łagodzi nerwobóle różnego pochodzenia.
Lawenda działa przeciwbólowo w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych i pourazowych kręgosłupa, stawów i mięśni.
Eukaliptus pomaga przy bólach artretycznych i reumatycznych.
Goździki działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Mięta ma działanie przeciwbólowe, dlatego stosowana jest w wielu maściach przeciwbólowych podobnie jak olejek kamforowy, który ma dodatkowo działanie rozgrzewające.
Rozmaryn jest pomocny zwłaszcza w bólach mięśniowych.
Imbir i anyż działają przeciwzapalnie, zmniejszają ból, sztywność stawów i obrzęki.
Zioła - okłady sposobem na uśmierzenie bólu
Okłady, nacieranie czy kąpiele z dodatkiem ziół przynoszą nieoczekiwaną ulgę osobom zmagającym się z bólem kręgosłupa, stawów, mięśni oraz przy występowaniu nerwobóli.
Na niemal wszystkie choroby reumatyczne, poza ostrym zapaleniem stawów, dobrze robi rozgrzewanie. Pod wpływem wysokiej temperatury mięśnie się rozluźniają oraz zmniejsza się sztywność stawów, ułatwiając poruszanie. Takie zabiegi rozgrzewające z dodatkiem ziół można z powodzeniem zastosować w domu.
Ciepłe kąpiele należy zażywać co drugi dzień. Zaczynamy od 5 minut, wydłużając czas zabiegu do 15–20 minut. Woda w wannie powinna mieć maksymalnie 38°C. Można do niej dodać olejek lawendowy, eukaliptusowy lub borowinę (do kupienia w sklepach zielarskich).
Bóle stawów i kręgosłupa - ciepłe okłady ziołowe
Bóle stawów, jeśli nie towarzyszą im ostre stany zapalne, można łagodzić okładami z gorczycy. 2 garście ziaren podgrzej na patelni, przełóż na gazę, zawiń i ciepłe przyłóż na bolące miejsce.
Wywar z podbiału uśmierza ból i łagodzi obrzęki: 3 łyżeczki ziela zalej 2 szklankami wody i gotuj 5 minut. Namocz gazę w wywarze i przyłóż do chorego stawu. Owiń folią plastikową i pozostaw na 2–3 godziny.
Zimne okłady na bóle stawów
Ochładzanie stawów jest zalecane w czasie ich ostrego zapalenia. Są one wtedy obrzmiałe, gorące, a często też zaczerwienione. W takiej sytuacji nigdy nie należy stosować zabiegów rozgrzewających – ciepło sprawi, że ból stanie się jeszcze silniejszy. Do zimnego okładu można użyć kostek lodu, torebki z mrożonymi warzywami albo schłodzonego żelowego kompresu (do kupienia w aptece). Pomogą wtedy również chłodzące żele.
Stosując zimne kompresy, pamiętaj, że nie można ich przykładać bezpośrednio na skórę. Przed przyłożeniem lodu trzeba go owinąć w kawałek materiału. Okład można stosować kilka razy dziennie nie dłużej niż 15 minut. Jeżeli poczujesz, że zimno zaczyna być dokuczliwe, zdejmij na chwilę okład, a potem przyłóż ponownie.
Bóle stawów barkowego, łokciowego, nadgarstka oraz kolanowego złagodzi nalewka bursztynowa. Kilka razy dziennie nacieraj chore miejsca.
Zioła na ból kręgosłupa: jak stosować?
Kręgosłup potrafi boleć w różnych miejscach. To, jaką metodę uśmierzania bólu wybierzemy, zależy od miejsca, w którym boli.
Dolegliwości kręgosłupa szyjnego złagodzi aromatyczna kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku z rozmarynowego lub cedrowego. Przy bólach szyjnych pomoże również maść borowinowa, olejek miętowy czy nalewka z arniki.
Na bóle pleców w części lędźwiowej i krzyżowej kręgosłupa pomoże maść rozgrzewająca z eukaliptusem, majerankiem lub kamforą.
Ból uśmierzy również okład z miodu. Kawałek płótna posmaruj 3 łyżkami miodu i połóż na bolące miejsce.
Pomoże też ciepła kąpiel z dodatkiem 5 kropli jednego z olejków eterycznych: kamforowego, eukaliptusowego, lawendowego, rumiankowego lub geraniowego. Działają one rozgrzewająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Zafunduj sobie również gorące okłady. Może to być termofor z gorącą wodą lub gotowe okłady które można kupić w aptece do (stosowania na zimno i ciepło). Kiedy ból jest ostry i nagły należy schładzać plecy, kiedy zaś jest przewlekły i niewielki - ogrzewać.