Witamina B12 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina B12?

2016-08-11 16:22 redakcja
Witamina B12 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina B12?
Autor: thinkstockphotos.com Naturalnym źródłem witaminy B12 są skorupiaki.

Witamina B12, wywodząca się z grupy witamin B, odpowiada za przemiany weglowodanowe, białkowe i tłuszczowe. Sprawdź, w których produktach spożywczych znajduje się witamina B12.  

Witamina B12 (cyjanokobalamina)

Znajdziemy ją wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli w:

wątrobie

nerkach

sercach

chudym mięsie

rybach

skorupiakach

serach

jajach

Witamina B12 - niedobór

Brak witaminy B12 skutkuje: niedokrwistością, zahamowaniem dojrzewania komórek i wytwarzania czerwonych krwinek, a powstające komórki nabierają charakterystycznego wyglądu i kształtu i zarówno one, jak i ich jądra stają się olbrzymie (stąd nazwa: "anemia megaloblastyczna""); niedobór witaminy B12 może objawiać się również częstymi biegunkami i trudnościami w zachowaniu równowagi; zaburzeniami w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego, długotrwałym rozdrażnieniem, lękami, depresją, zmęczeniem, drętwieniem rąk i nóg, trudnościami z chodzeniem, jąkaniem się. Gdy zabraknie witaminy B12 pojawiają się stany zapalne ust, niemiły zapach ciała i dolegliwości miesiączkowe.

Witamina B12 - właściwości

Witamina B12 odpowiada w naszym organizmie za przemiany węglowodanowe, białkowe i tłuszczowe. Wpływa na przemianę materii, wzrost i pracę mięśni, ułatwia przemianę żelaza, tłuszczu oraz pobudza apetyt. Uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, jest niezbędna do prawidłowej syntezy kwasów nukleinowych w komórkach, szczególnie szpiku kostnego. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego odgrywa dużą rolę przy odtwarzaniu kodu genetycznego, zmniejsza ilość lipidów (tłuszczów) we krwi przyczyniając się do ich zużytkowania. Oddziałuje też na układ kostny - zapobiega osteoporozie.

Przeczytaj także: Witamina E - w jakich produktach spożywczych się znajduje?

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE