Kwiaty cukinii – jak smakują i z czym je przyrządzić? Zainspiruj się naszymi przepisami
Cukinia bez wątpienia jest bogata w cenne składniki odżywcze. Jednakże nie każdy jest fanem jej smaku. Dla tych, którzy nie przepadają za owocami cukinii, alternatywą mogą być jej kwiaty. One także są pełne wartości odżywczych i mają wyśmienity smak.
Spis treści
Zalety kwiatów cukinii
Kwiaty cukinii zawierają przede wszystkim sporo witamin z grupy B, a oprócz tego C oraz PP. To także bogate źródło potasu i wapnia. Tych, którzy dbają o odpowiedni poziom cholesterolu, powinno za to zainteresować, że w kwiatach cukinii są sterole roślinne, które właśnie ten poziom złego cholesterolu obniżają.
Do tego kwiaty cukinii działają odkwaszająco na organizm i przyspieszają przemianę materii. Warto więc po nie sięgać, zwłaszcza że mają przyjemny słodkawy smak.
Co warto wiedzieć o kwiatach cukinii?
Cukinia wypuszcza dwa kwiaty: męski i żeński. Oba są jadalne i smaczne – smakują w zasadzie tak samo. Kwiaty męskie wyrastają na cienkich łodyżkach, żeńskie zaś na swoich końcówkach mają zalążki owoców cukinii. Jeśli więc zależy nam na zbiorach warzywa, to do jedzenia lepiej wybierać kwiaty męskie. Wtedy i wilk będzie syty, i owca cała.
Kwiaty zbiera się, gdy są już otwarte. Przed wykorzystaniem w kuchni nie myje się ich wodą, bo są niezwykle delikatne i kruche. Wystarczy je oczyścić pędzelkiem. Ze środka kwiatu delikatnie, żeby go nie uszkodzić, usuwa się żółty pręcik, ponieważ on akurat jest niejadalny.
Jak wykorzystać kwiaty cukinii w kuchni?
Kwiaty cukinii są jadalne na surowo, będą więc świetnym dodatkiem do lekkich sałatek i surówek. Dobrze komponują się na przykład z pomidorami. Można też wypełnić je pesto, na przykład z ostrej natki rzodkiewki. No właśnie – kwiaty cukinii aż się proszą o farsz. Nadają się przy tym do smażenia i pieczenia.
Poznajcie nasze propozycje na dania z kwiatów cukinii:
Pieczone kwiaty cukinii nadziewane ricottą
Faszerowane kwiaty cukinii w cieście naleśnikowym
Kwiaty cukinii faszerowane mięsem mielonym