Jak robić przetwory z pigwy?
Sok, dżem, a może aromatyczny trunek? Jesienią przygotuj w domu wyjątkowe smakołyki z owoców pigwy! Jak robić przetwory z pigwy? Jak wykorzystać owoce pigwy? Jak zrobić konfitury z pigwy, nalewkę z pigwy, sok z pigwy?
Spis treści
Jak zrobić sok z pigwy?
Aby zrobić sok z pigwy, musimy najpierw obrać i pokroić drobno jej dorodne, wypestkowane owoce. Na kilogram pigwy przypada wtedy ok. 0,75-1 kg cukru. Wszystko to wsypujemy do szklanego naczynia i odstawiamy w ciepło na 2 tygodnie. Po tym czasie zlewamy uzyskany sok do wyparzonych i przygotowanych do gotowania butelek. Zakręcamy je i gotujemy przez 10-15 minut w temperaturze około 80 stopni.
Sok z pigwy na zimę: tradycyjny przepis babci Zosi
Pigwa zamiast cytryny. Jak podawać owoce pigwy do herbaty
Jak zrobić nalewkę z pigwy?
Z gorszych owoców można z kolei przyrządzić nalewkę z pigwy. Mieszamy w tym celu spirytus z wódką i tą miksturą zalewamy pokrojoną pigwę. Po dwóch tygodniach napój filtrujemy i zlewamy, po czym przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu.
Nalewka z pigwy na spirytusie - przepis na pigwówkę
Lecznicza nalewka z pigwy [przepis]
Nalewka z pigwy z cynamonem: przepis na korzenną pigwówkę
Nalewka na pigwie i jabłkach z rodzynkami
Jak zrobić konfitury z pigwy?
Najpyszniejszym produktem z pigwy jest jednak konfitura z pigwy, idealna na zimowe wieczory, do herbaty i wykwintnych dań mięsnych. Umytą pigwę obieramy i pozbawiamy pestek. Wrzucamy do pokaźnego rondelka, dosypujemy cukier (w stosunku 1 do 3/4 cukru) oraz wodę. Gdy przegotowane owoce staną się miękkie, ucieramy je w garnku na zwartą masę i czekamy aż woda odparuje. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych wcześniej słoiczków, zakręcamy i studzimy, przekręcając słoiki do góry nogami.
Dżem z pigwy z orzechami włoskimi i wanilią
Konfitura z pigwy nie tylko do herbaty