Zielona i fioletowa fasolka szparagowa - jak gotować fasolkę, aby nie straciła koloru?
Zielona i fioletowa fasolka szparagowa jest bardzo smaczna, a do tego pięknie wygląda. Podczas gotowania traci jednak swój wyjątkowy kolor. Jest jednak sposób aby temu zapobiec. Jaki? Podajemy sprawdzone rady dotyczące gotowania zielonej i fioletowej fasolki szparagowej.
Spis treści
- Różnice w gotowaniu poszczególnych odmian fasolki szparagowej
- Gotowanie zielonej i fioletowej fasolki szparagowej
- Co zrobić, aby zielona i fioletowa fasolka szparagowa nie straciła koloru?
Różnice w gotowaniu poszczególnych odmian fasolki szparagowej
W zależności od gatunku fasolki szparagowej, oraz tego, czy jest młoda, czy też starsza i bardziej wyrośnięta, jej czas gotowania będzie się różnił. Oczywiście szybciej gotuje się młoda fasolka, ponadto fasolka fioletowa gotuje się krócej niż zielona, dlatego podczas gotowania fasolki szparagowej dobrze jest od czasu do czasu spróbować pojedynczych strączków. Odpowiednio ugotowana fasolka szparagowa powinna być miękka i krucha.
Gotowanie zielonej i fioletowej fasolki szparagowej
Gotowanie fasolki szparagowej zaczynamy od jej dokładnego przygotowania:
- Fasolkę oczyszczamy z włókien, odcinamy końcówki oraz dokładnie myjemy.
- Większe strąki fasolki można przeciąć na pół.
Niezależnie od tego, czy fasolka będzie gotowana bezpośrednio w wodzie czy na parze, w efekcie powinna być miękka i chrupiąca. Do ugotowania 1 kg fasolki szparagowej potrzebujemy
- 4 litrów wody
- 1 łyżeczki soli
- 1 łyżeczki cukru
Oczyszczone strączki należy wrzucić do gotującej się wody. Czas gotowania fasolki szparagowej liczymy od ponownego jej zagotowania (powinno to trwać 10-15 minut). Ugotowaną fasolkę odcedzamy i podajemy z ulubionymi dodatkami.
Co zrobić, aby zielona i fioletowa fasolka szparagowa nie straciła koloru?
Zielona i fioletowa fasolka szparagowa podczas gotowania wybarwia się. Aby temu zapobiec można przerwać gotowanie, w momencie, kiedy zauważymy, że strączki stają się ciemnozielone. Próbujemy jeden strączek, jeśli jest ugotowany lecz jędrny i nadal ma piękny kolor zieleni lub fioletu, to natychmiast odlewamy gorącą wodę i schładzamy strączki. Należy je włożyć na 2 minuty do bardzo zimnej wody, a najlepiej do wody z lodem. I gotowe! W ten sposób przerywamy procesy wywołane przez obróbkę termiczną i naturalne barwniki zawarte w warzywie pozostaną nienaruszone. Oczywiście tak postępujemy z fasolką na sałatki, tę, którą mamy zaraz spożyć, możemy przelać szybko zimną wodą i natychmiast podawać.
Warto wiedzieć, że warzywa przygotowane na parze zachowują bardziej wyrazisty smak i aromat oraz więcej wartości odżywczych.
Nietypowe dania z fasolką szparagową
Jak mrozić fasolkę szparagową?
Zapiekanka majonezowa z fasolki szparagowej
Babka z gotowanych ziemniaków z fasolką szparagową
Cytrynowa pierś kurczaka z fasolką szparagową w 30 minut