Co zrobić z resztkami wina? 15 sprytnych sposobów na wykorzystanie resztek wina
Nie wiesz, co zrobić z resztkami czerwonego wina? Jest pyszne, ale szybko się utlenia i wtedy nie smakuje już tak dobrze. Oto 15 sprytnych sposobów na wykorzystanie resztek utlenionego wina.
Spis treści
- 1. Wino do sosu
- 2. Wino i masło
- 3. Glazura z wina
- 4. Winna marynata
- 5. Sangria z czerwonego wina
- 6. Klasyczny szprycer
- 7. Grzane wino
- 8. Czerwony ocet winny
- 9. Wino w kostkach
- 10. Wino i czekolada
- 11. Wino do kąpieli
- 12. Macerowanie owoców
- 13. Dodatek do kompostu
- 14. Pułapka na muszki owocówki
- 15. Małe butelki
Czerwone wino w niewielkich ilościach jest zalecane prze lekarzy i dietetyków ze względu na swoje zalety zdrowotne. Zawarte w nim substancje biologicznie czynne przyczyniają się zmniejszenia ryzyka udaru mózgu i zawału serca. Sprzyjają utrzymaniu prawidłowej gęstości kości. I działają przeciwnowotworowo.
W miłym towarzystwie opróżnienie butelki do dna nie stanowi problemu. Nie wykluczone, że każdy z nas ma w swoich zasobach jeden kieliszek lub pół szklanki czerwonego wina, z którym nie wiadomo co robić. O ile resztki białego wina możesz miesiącami przechowywać w lodówce, o tyle wino czerwone po odkorkowaniu szybko się utlenia i już nie smakuje tak dobrze. Jeśli otworzyliście butelkę wina do obiadu, to istnieje ryzyko, że jej nie opróżnicie i coś tam na dnie zostanie. Stąd pytanie, ile czasu od otwarcia butelki można bezpiecznie spożyć wino? Maksymalnie trzydzieści sześć godzin, twierdzą specjaliści. Jeśli wino od razu zamkniecie szczelnie korkiem, to możecie go przechowywać w lodówce przez 4 tygodnie. Ale prawda jest taka, że czerwone wino zaczyna się utleniać około 24 godzin po otwarciu.
Czerwone wino podaje się w wyższych temperaturach niż białe. Butelkę otwiera się co najmniej na pół godziny przed podaniem. Najlepiej smakuje w temperaturze pokojowej, uwalniając cały aromat ziemi, słońca i powietrza. Niektórzy sommelierzy zalecają przelanie wina z butelki do specjalnej karafki (dekantera), aby napowietrzyć wino. Ten szok tlenowy pomaga winu otworzyć się i w pełni wyrazić swój smak i aromat. Ale wystawienie wina przez 36 godzin na działanie tlenu prowadzi do zepsucia trunku i przemiany w ocet. Dopóki jednak wino nie skwaśnieje i nie zmętnieje, możesz go zużyć w kuchni. Pamiętajcie jednak, aby zawsze winu się przyjrzeć. Powąchajcie wino, nim go użyjecie. Jeśli wino jest mętne, pachnie nieświeżo, ma kwaśny smak octu, to go nie pijcie, tyko zużyjcie do lepszych celów.
1. Wino do sosu
Dodawanie wina do sosu to tradycyjna technika, ale także świetny sposób na uniknięcie marnowania resztek czerwonego wina. Praktycznie stosowany jest od czasów starożytnych. Czerwone wino jest pełne przeciwutleniaczy, które chronią nasze naczynia krwionośne, zapobiegają zakrzepom i obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL. Co ważne, antyoksydanty odporne są na wysokie temperatury, więc do dzieła! Klasyczny sposób użycia wina, to zdeglasowanie nim dna patelni lub rondla. Gdy już obsmażycie mięso i warzywa, dodajcie pół kieliszka wina, podgrzewajcie przez chwilę, aby ulotnił się alkohol i dopiero uzupełnijcie wodą lub bulionem. Gotowe!
2. Wino i masło
Resztki wina doskonale nadają się aromatyzowania masła. Miękkie masło zmiksujcie z winem i ziołami. Po schłodzeniu kawałki takiego masła podajemy, tak jak masło ziołowe, do grillowanych steków. Elegancko i pysznie. Można też dodać na patelnię do usmażonego mięsa i w kilka sekund mamy pyszny sos.
3. Glazura z wina
Zredukowane wino, czyli odparowane, i połączone z dżemem lub keczupem to świetna glazura do posmarowania pieczonego mięsa, ryb lub warzyw. Z tym dodatkiem smakują, jakbyście przygotowywali je godzinami. A to takie proste! Koniecznie wypróbujcie redukcji: czerwone wino, sok pomarańczowy i dżem truskawkowy. Łosoś z tym dodatkiem smakuje bajecznie.
4. Winna marynata
Resztki czerwonego wina dobrze sprawdzają się w marynatach do wszelkich mięs. Kwasowość czerwonego wina pomaga zmiękczyć mięso, takie jak wołowy stek, czy udka kurczaka. Denaturyzacja powierzchni mięsa wywołana obecnością kwasów i tanin zwartych w czerwonym winie, podczas pieczenia pozwala zachować wszystkie soki w środku. Mięso jest soczyste i pyszne.
5. Sangria z czerwonego wina
Sangria, hiszpański koktajl, to mieszanka czerwonego wina, zmiksowanych owoców, brandy, cukru i lodu. Prosty sposób na wykorzystanie resztek czerwonego wina i przygotowanie orzeźwiającego koktajlu, idealnego na lato. Sangrię można przygotować z każdego rodzaju owoców, byle zawierała czerwone wino i odrobinę brandy.
Polecamy Sangrię arbuzową z ananasem
6. Klasyczny szprycer
Szprycer to niskoprocentowy koktajl alkoholowy przygotowany z wina, owoców i wody gazowanej. Szczególnie smaczne jest połączenie czerwona wina, soku wiśniowego i rozmarynu. Nie zapominajcie o kostkach lodu!
Polecamy przepis na Szprycer z czerwonym winem musującym
7. Grzane wino
Jeśli już jesteśmy przy napojach, trudno pominąć grzane wino. Ten ciepły napój idealne rozgrzewa w chłodniejsze dni. Zatem nie wylewajcie resztek, ale je wykorzystajcie do przygotowania komfortowej szklanki wina na ciepło. Wystarczy zmieszać wino z sokami z czerwonych owoców i przyprawami korzennymi, by otrzymać aromatyczny napój.
Polecamy przepis: Jak zrobić grzane wino? Najlepszy sposób
8. Czerwony ocet winny
Czerwony ocet domowy można łatwo zrobić z resztek czerwonego wina. Wystarczy połączyć 3 części czerwonego wina z 1 częścią octu, dobrze zamknąć i odstawić na parapet na trzy lub cztery tygodnie, aby dojrzał. Taki ocet możecie dowolnie aromatyzować dodatkiem rozmarynu, czosnku, czy chili. Dodawajcie go do winegretów sałatkowych, marynat do mięsa lub do glazurowanych pieczeni.
9. Wino w kostkach
Znajomi szefowie kuchni sugerują, aby resztki wina zamrozić. Wykorzystajcie do tego tace na kostki lodu. Potem „kostki lodu z wina” można dodać do sosów lub wcześniej wspomnianej sangrii, czy drinków, aby zwiększyć ich intensywność i aromatyczność.
10. Wino i czekolada
Zaprzyjaźnieni cukiernicy proponują by resztki czerwonego wina łączyć z czekoladą w przepisach, takich jak ganache czekoladowy. Rozpuście deserową czekoladę ze śmietaną kremówką, czerwonym winem, masłem i kakao w proszku, aby uzyskać bogaty ganache, którym możecie polać lody, kremowy deser, naleśniki, czy brownie.
11. Wino do kąpieli
Tak, nie pomyliłam się. Poza sosami, koktajlami i smakołykami resztki czerwonego wina można stosować jako kosmetyk do użytku zewnętrznego. Czerwone wino zawiera resweratrol, polifenole, który mogą chronić skórę przed wolnymi rodnikami. Mają działanie nawilżające i odmładzające. Resweratrol dodatkowo łagodnie złuszcza skórę. Dlatego współczesna kosmetologia sugeruje dodanie do kąpieli szklanki czerwonego wina. Dla mnie bomba! Co ciekawe do kąpieli możecie użyć nawet wina skwaśniałego...
12. Macerowanie owoców
Maceracja to inaczej długotrwałe namaczanie owoców w płynie. Resztki czerwonego wina nadają się do tego idealnie. Nim użyjecie w przepisach deserowych jabłek, gruszek, śliwek, czy wiśni, koniecznie zalejcie je pokrojone owoce winem. Potem wystarczy je przykryć kruszonką i do pieca. Najlepszy deser świata gotowy. Maceracja wzbogaca ich smak. Można takie owoce użyć także do wytrawnych dań, czy przetworów.
Koniecznie wypróbujcie przepis na Crumble - owoce pod kruszonką
13. Dodatek do kompostu
Coraz więcej osób decyduje się ograniczyć ilość śmieci przez kompostowanie organicznych resztek. Niewielki dodatek czerwonego wina sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej i przyspiesza proces kompostowania.
14. Pułapka na muszki owocówki
Czerwone wino przyciąga muszki na równi z octem. Jeśli wymieszacie resztkę czerwone wina z odrobiną płynu do zmywania, to otrzymacie idealny lep na muszki owocówki. Zwabione zapachem wina, już nie wyjdą z lepkiej kąpieli.
Zobaczcie także: Domowe sposoby na pozbycie się muszek owocówek
15. Małe butelki
Skończenie butelki wina nie jest zapewne problemem dla większości ludzi. Ale jeśli jesteś singlem lub kupujesz wino dla jednego gościa, to pewnie zawsze coś tam zostaje. Dlatego kupujcie butelki o pojemności pół litra lub mniejszej. Większość producentów czerwonego wina rozlewa swoje wyroby także do małych pojemności.