Jak pozbyć się muszek owocówek? Domowe sposoby na muszki owocowe

2022-06-14 11:21 MarTom
Jak pozbyć się muszek owocówek? Domowe sposoby na muszki owocowe
Autor: Shutterstock Muszki owocówki potrafią być prawdziwym utrapieniem - rozmnażają się w niespotykanym tempie i siadają wszędzie

Muszki owocówki to letni koszmar w naszych domach. Rozkrojone warzywa, owoce, otwarty słoik dżemu, szklanka z sokiem i... stado muszek. Fermentujące produkty spożywcze to najczęstsza przyczyna pojawiania się tych owadów. Jaki jest najskuteczniejszy sposób na muszki owocowe? Najpierw trzeba usunąć źródło, a później same muszki. Jak pozbyć się muszek owocówek?

Jak się ochronić przed muszkami owocówkami?

Profilaktyka to podstawa, pamiętajmy więc o następujących zasadach:

 • nie przechowujmy resztek żywności, która może fermentować (przejrzałe warzywa, owoce)
 • zamykajmy dokładnie pojemniki z artykułami spożywczymi (soki, sosy, dżemy, wino, ocet)
 • jak najwięcej artykułów spożywczych przechowujmy w pojemnikach
 • nie trzymajmy roślin, które mogą być wabikiem na muszki owocówki
 • specjalne siatki wstawiane do okien mogą stanowić dodatkową ochronę przed muszkami owocówkami
 • systematycznie wyrzucajmy śmieci
 • dbajmy o porządek – zmywajmy naczynia, utrzymujmy w czystości zlewozmywak i gąbkę do mycia naczyń
Jak się pozbyć muszek owocówek?

Pułapki na muszki owocówki

Domowymi sposobami można przygotować pułapki, w które łatwo wpadają muszki owocówki. Poniżej kilka przykładów na takie pułapki w wersji DIY.

 • Do miski wkładamy pokrojone kawałki owoców lub tylko skórki (np. z jabłka). Przykrywamy miskę folią i naciągamy ją tak, żeby nie została żadna szczelina. Nakłuwamy folię w kilku miejscach, tworząc małe dziurki, przez które muszki będą mogły wlecieć, ale już nie wydostaną się z pułapki.
 • Inny sposób na muszki owocowe to plastikowa, najlepiej dwulitrowa butelka. Odkręcamy z niej korek i przecinamy ją na pół. Następnie nalewamy do dolnej części słodki sok, np. pomarańczowy, i górną część wkładamy (otworem do dołu) do środka dolnej. Sklejamy obie części butelki taśmą samoprzylepną, wtedy muszka owocówka nie będzie w stanie się wydostać z tak stworzonej konstrukcji. Pułapkę po wykorzystaniu zawiązujemy w folię i wyrzucamy.
 • Pułapka z octem jabłkowym. Nalej do szklanki odrobinę octu jabłkowego, przykryj kawałkiem folii spożywczej i zabezpiecz recepturką. Zrób w folii niewielki otwór, przez który owady dostaną się do  środka. Zapach octu jabłkowego przyciąga muszki, nie mogą mu się oprzeć. Jeśli dziurka w folii jest niewielka wlecą do szklanki, ale już się z niej nie wydostaną.
 • Innym octowym sposobem na muszki jest pozostawienie na wierzchu miski z octem i kilkoma kroplami płynu do naczyń. Tej pułapki nie przykrywamy. Płyn utworzy na powierzchni octu warstwę przez którą muszki nie przebiją się z powrotem na powierzchnię i utoną.
 • Zagotuj szklankę mleka z 4 łyżeczkami cukru i 2 łyżeczkami pieprzu. Gotuj 10 minut a następnie przelej do płaskiego naczynia. Muszki z łatwością się w tym roztworze utopią.
 • Muszki uwielbiają zapach wina. Pozostaw otwartą butelkę z odrobiną wina na dnie. Muszki przyciągnie przysmak, ale nie wydostaną się już z butelki przez cienką szyjkę.

Co zrobić z resztkami wina? 15 sprytnych sposobów na wykorzystanie resztek wina.

W sklepach możemy znaleźć gotowe pułapki na muszki owocówki, bezpieczne i niedrogie, które skutecznie pomogą pozbyć się muszek owocowych z domu.

Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady

Zwalczanie muszek strumieniem gorącego powietrza

Aby zwalczyć muszki owocówki, można spróbować metody z użyciem suszarki. Strumień gorącego powietrza kierujemy w stronę grupki muszek owocówek. Gorące powietrze sprawi, że owady po prostu się „usmażą”.

Zapachowy sposób na muszki owocówki

Warto spróbować zwalczać muszki owocowe zapachem, np. mentolowym. Sprawdzą się do tego celu specjalne zapachy, świeczki, a nawet cukierki.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE