Ocet jabłkowy - właściwości, zastosowania i przeciwwkazania. Czy ocet jabłkowy odchudza?
Ocet jabłkowy jest nie tylko ważnym elementem codziennej diety, ale również bardzo dobrym, naturalnym wspomagaczem odchudzania. Zobacz, w jaki sposób wykorzystać ocet jabłkowy w swojej kuchni z pożytkiem dla zdrowia!
Spis treści
- Ocet jabłkowy - właściwości
- Czy ocet jabłkowy odchudza?
- Ocet jabłkowy - zastosowanie
- Ocet jabłkowy - przeciwwskazania
Ocet jabłkowy powstaje na bazie fermentacji owoców, którą wywołują bakterie octowe. Ma charakterystyczny jabłkowy zapach i bursztynowy kolor. Chętnie używany jest jako dodatek do dań mięsnych, sałatek, majonezów i sosów, ze względu na wyjątkowe walory smakowe i prozdrowotne właściwości.Często używany jest w kuchni jako zdrowszy i delikatniejszy zamiennik octu spirytusowego. Ale to nie jedyne jego przeznaczenie. Przez wieki ludzie sprawdzali skuteczność działania octu jabłkowego na wszelkiego rodzaju dolegliwości i stosowali jako naturalny kosmetyk.
Ocet jabłkowy - właściwości
Składniki octu są bardzo ważne dla naszego układu nerwowego i krwionośnego. Dostarcza on niezbędnego dla organizmu potasu, przeciwdziała miażdżycy, leczy stany zapalne jamy ustnej, a nawet sprawia, że skóra staje się jaśniejsza (ma właściwości wybielające) i pielęgnuje ciało.Niektóre korzyści ze stosowania octu jabłkowego wewnętrznie (2 łyżki stołowe na szklankę wody wypić na pół godziny przed posiłkiem dwa razy dziennie) doczekały się nawet potwierdzenia w postaci badań naukowych: udowodniono pozytywny wpływ picia octu jabłkowego na osoby z cukrzycą typu 2 oraz, jako efekt uboczny badań, zauważono wyraźną utratę wagi u osób, również tych zdrowych, biorących udział w badaniu.Ocet jabłkowy można również z powodzeniem spożywać w postaci dodatku do sałatek lub grillowanych warzyw. Reguluje on równowagę kwasowo-zasadową organizmu, czym być może można tłumaczyć wiele innych obserwacji korzystnego wpływu na zdrowie: wspomożenie leczenia anemii, redukcję bezsenność i obniżenie ciśnienia.Medycyna ludowa zaleca płukanie jamy ustnej przy zapaleniu migdałków i kaszlu i celem złagodzenia bólu gardła. Również zaleca się płukanie i okłady przy problemach zdrowotnych stref intymnych.
Czy ocet jabłkowy odchudza?
Ocet z jabłek polecany jest również w kuracjach odchudzających, ponieważ pobudza trawienie i przyspiesza spalanie tłuszczów. Zaleca się picie codziennie rano przed jedzeniem szklanki chłodnej wody z łyżką octu jabłkowego i łyżeczką miodu. Spożywanie octu jabłkowego po posiłku wpływa na dłuższe uczucie pełności w żołądku, czym hamuje apetyt. Zawarte w occie jabłkowym mikroelementy i witaminy regulują pracę wielu narządów, przede wszystkim działają na układ pokarmowy i wydalniczy oraz podnoszą odporność. Kwas octowy wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego właśnie na occie jabłkowym oparto jedną z popularnych i bezpiecznych diet odchudzających.
Można go otrzymać samodzielnie, można także nabyć w każdym sklepie spożywczym. W aptekach dostępne są także tabletki zawierające ekstrakt ze składników octu jabłkowego, wzbogacony błonnikiem, do stosowania jako suplementy diety podczas odchudzania. Jak zrobić ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy - zastosowanie
Domowy ocet jabłkowy należy pić trzy razy dziennie - po jednej, dwie łyżki rozcieńczone w pół szklanki przegotowanej wody - przed śniadaniem, przed obiadem i przed snem. Takie przyjmowanie octu pomaga we wstępnej fazie odchudzania, przy przestrzeganiu diety 1800 kcal. Efekty odchudzania zobaczymy po około 3-4 tygodniach. Po tym czasie należy ocet odstawić, ale dalej stosować dietę.
Ocet jabłkowy - przeciwwskazania
Octu nie powinny pić osoby cierpiące na dolegliwości żołądkowe, związane z nadkwaśnością, wrzody oraz niewydolność nerek.
Do użycia wewnętrznego i zewnętrznego należy używać octu naturalnie mętnego (można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością).
Jako przyprawę do sałatek na ogół stosuje się ocet jabłkowy klarowny, który znajdziemy w sklepach spożywczych.