Najlepsze dania kuchni tunezyjskiej: poznaj smaki Orientu
Kuchnia tunezyjska, mimo że Tunezja jest niewielkim krajem, jest bardzo zróżnicowana. Na królujące w kuchni tunezyjskiej smaki wpływ miały zarówno kraje arabskie, jak i Francja czy Włochy. Kuchnia w tym regionie na południu jest znacznie ostrzejsza, a im bliżej wybrzeża tym bardziej staje przystępna dla podniebień turystów. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie kuchnia tunezyjska?
Spis treści
- Smaki Tunezji
- Kuchnia tunezyjska - świeże warzywa dostępne cały rok
- Kuchnia tunezyjska - je się łyżką lub można pomóc sobie chlebem
- Kuchnia tunezyjska - supersłodkie desery i miętowa herbata
Smaki Tunezji
Kuchnia tunezyjska, jak każda kuchnia arabska, jest dla naszego podniebienia bardzo pikantna, żeby nie powiedzieć paląca. Mieszają się w niej różne podejścia kulinarne od śródziemnomorskiego, przywiedzionego zwłaszcza z Francji i Włoch po akcenty tureckie. Kolorystycznie wiele dań zabarwionych jest na czerwono, a to za sprawą pomidorów i papryki. Tunezyjczycy są przekonani, że kolor czerwony pobudza apetyt. W większości tamtejsze potrawy oparte są na owocach morza, baraninie i drobiu. Do tego idealnie komponuje się kuskus, ziemniaki i chleb.
Kuchnia tunezyjska - świeże warzywa dostępne cały rok
Tamtejszy rejon obfituje w warzywa, rosnące w Tunezji przez cały rok. Na okrągło trwa zbiór pomidorów, papryki, karczochów, brokułów i rozmaitych sałat. Ciekawostką jest, że Tunezyjczycy używają natki pietruszki nie jako przyprawy, ale jako składnika potraw, podobnie jak szpinaku, szczawiu lub liści rzepy. Na dodatkowe wyróżnienie z kulinarnego menu zasługuje oliwa, za sprawą jej głębokiego smaku. W odróżnieniu od Hiszpanii czy Włoch nie jest filtrowana. Najważniejsza i tak w tunezyjskiej kuchni jest papryka – słodka i ostra – potem kurkuma, czosnek, kminek i kmin rzymski. Natomiast specjalnością Tunezyjczyków jest harissa - pasta z ostrej papryczki i czosnku - przyprawia się nią niemal wszystko.
Kuchnia tunezyjska - je się łyżką lub można pomóc sobie chlebem
Jak mówią Tunezyjczycy ich dania dzielą się na te jedzone łyżką (kuskus i ryż) oraz te, które je się pomagając sobie kawałkiem chleba. W Tunezji oraz innych krajach arabskich oraz Turcji spożywa się dużo pieczywa. Niezbędnym dodatkiem do wielu dań jest bagietka – tabouna (pozostałość po francuskiej dominacji)
Kuchnia tunezyjska - supersłodkie desery i miętowa herbata
Przysmakiem są, przypominające turecką baklawę, ciastka z bakaliowo-miodowym farszem. Przez swoja słodkość, a także ze względu na to, że na koniec posiłku popija się je słodką, miętową herbatą podawane są w małych kawałkach. Na deser spożywa się również sezonowe owoce – świeże daktyle oraz dojrzałe figi. Jeżeli Tunezyjczycy spożywają herbatę to tylko miętową. Jest ona ich narodowym napojem. Podaje się ją w miniaturowych szklankach koniecznie z łyżeczką. Na jej dnie można znaleźć orzeszki piniowe i migdały. Mięta choćby i przesłodzona ponoć doskonale ułatwia trawienie.