Jogurt naturalny - właściwości, kalorie, rodzaje. Dlaczego warto jeść jogurty?
Jogurt naturalny to ważny element naszej codziennej diety. To smaczna i bardzo zdrowa forma fermentowanego mleka, a jednocześnie produkt bardzo uniwersalny, o wielu zastosowaniach kulinarnych. Wyjaśniamy, dlaczego warto jeść jogurty, na co zwracać uwagę wybierając jogurt i jak go podawać, żeby było smacznie i różnorodnie.
Spis treści
- Kto wymyślił jogurt?
- Jak produkuje się jogurt i jak go zrobić w domu?
- Wartości odżywcze jogurtu naturalnego
- Dlaczego warto jeść jogurt?
- Rodzaje jogurtów naturalnych
- Zastosowania kulinarne jogurtu naturalnego
- Sprawdź w galerii, jak samodzielnie zrobić twaróg!
Kto wymyślił jogurt?
Jogurt naturalny to produkt spożywczy znany od kilku tysięcy lat. Oczywiście w formie spożywanej dzisiaj, jest on finalnym wynikiem procesów produkcyjnych, ale pierwsze jogurty powstały przypadkiem. W dawnej Mezopotamii zapasy mleka przewożone były z miejsca na miejsce w specjalnych sakwach wykonanych z bydlęcych żołądków. Środowisko to (zwłaszcza enzymy znajdujące się w nim naturalnie) w połączeniu z wysoką temperatura sprawiało, że mleko fermentowało tworząc niejednorodny, kwaskowy napój. Nie tylko smaczny, ale znacznie bardziej trwały niż mleko słodkie - naturalny jogurt.
Wobec tak licznych zalet nic dziwnego, że jogurt stał się ważnym składnikiem diety, a jego popularność szybko rozprzestrzeniła się po świecie. I tak, dzięki niewielkiej sakwie podróżnej mamy w naszej diecie jogurt i inne produkty z fermentowanego mleka – smaczne, znakomicie gaszące pragnienie, bardzo uniwersalne w zastosowaniu i wspierające nasze zdrowie. A do tego tanie i łatwe w przygotowaniu, również samodzielnie, w domu
Jak produkuje się jogurt i jak go zrobić w domu?
Na masową skale jogurt produkują mleczarnie. Proces produkcji jest dosyć złożony: mleko, z którego powstaje jogurt jest w jego trakcie zostaje odtłuszczone, jest także odparowywane, pasteryzowane, podgrzewane i homogenizowane. Do tak przygotowanego surowca dodaje się odpowiednie szczepy bakterii, które powodują kwaśnienie mleka. Proces fermentacji trwa aż do uzyskania właściwej zawartości kwasu mlekowego. Dobry jogurt naturalny powinien mieć w swoim składzie jedynie mleko i kultury bakterii, nic więcej, żadnych ulepszaczy zagęstników czy substancji słodzących. Warto zwracać na to uwagę wybierając kubeczek swojego jogurtu, albo przygotować sobie jogurt samodzielnie. Wystarczy świeże mleko, nieco mleka w proszku i odrobina gotowego jogurtu do zakwaszenia. Dokładny przepis można znaleźć w tekście: Jak zrobić jogurt? Domowe sposoby
Wartości odżywcze jogurtu naturalnego
Jogurt naturalny to przede wszystkim bardzo bogate źródło pełnowartościowego białka, przy stosunkowo niewielkiej zawartości tłuszczu. I nie mam tu na myśli produktów typu "light" czy reklamowanych jako beztłuszczowe. Bo one zazwyczaj mają niewiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem, choć może zdarzają się wyjątki. Jogurt o zawartości do 2% tłuszczu nie wyrządzi szkód sylwetce. To niecałe 100 kcal w 150-180 ml opakowaniu świetnie i zdrowo sycącego posiłku, który ponadto dostarcza:
- wapń
- fosfor
- potas
- cynk
- magnez
- selen
- witaminę B2
- witaminę B12
- witaminę B6
- szczepy bakterii acidofilnych
Dlaczego warto jeść jogurt?
Jogurt naturalny jadany systematycznie wpływa bardzo pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Przede wszystkim nie do przecenienia jest jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, szczególnie jelit. Żywe kultury bakterii zawarte w jogurcie mają niebagatelny wpływ na utrzymanie prawidłowej mikroflory jelit, co wpływa nie tylko na prawidłowość procesów trawiennych, ale także na nasza odporność. Wapń i fosfor zawarte w jogurcie wzmacniają nasz układ kostny, a potas - obniżając ciśnienie krwi - wpływa na serce. Duża zawartość białka sprawia, ze jogurt dobrze syci i niweluje zachcianki, więc jest znakomitą przekąską.
Przeczytaj także:
Naturalne probiotyki - lista, właściwości, zastosowanie
Maślanka - właściwości, kalorie i zastosowania
Rodzaje jogurtów naturalnych
Stojąc w sklepie przy chłodziarce z jogurtami można dostać zawrotu głowy. Wybór jest bardzo duży, a my często gubimy się w gąszczu reklam i zachęt. Niezmiennie podstawą dobrego jogurtu jest prosty skład. To produkt, którego lista składników nie powinna zawierać nic więcej poza mlekiem i kulturami bakterii. Na dobrych jogurtach producent umieszcza informację jaki szczep bakterii zawiera jogurt, a nawet specjalnie oznaczenie szczepu. Takim produktom z dużą pewnością można ufać.
Po drugie należy zdecydować z jakiego mleka jogurt nam najbardziej odpowiada. Największa oferta jest oczywiście w grupie jogurtów z mleka krowiego, ale bez trudu można kupić również taki, przygotowany z mleka koziego i owczego, a także produkty wegańskie, jak choćby jogurt kokosowy lub sojowy. Jeśli ważna jest dla ciebie konsystencja również masz wybór: od rzadkich jogurtów pitnych, przez takie o kremowej konsystencji (Uwaga! sprawdź, czy nie jest ona efektem dodatku skrobi modyfikowanej), po gęste, niemal stałe w konsystencji jogurty greckie i delikatny i wilgotny jogurt typu islandzkiego, czyli skyr.
Wybierając jogurt warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz - na opakowanie. Oczywiście najzdrowsze dla nas i najlepsze dla środowiska naturalnego są jogurty zamknięte w szklanych słoikach. Wybierając je mamy gwarancję, że nie zaśmiecamy aż tak bardzo naszej planety. Po pierwsze dlatego, że słoiczek po jogurcie możemy potem z powodzeniem i wielokrotnie używać, po drugie szkło jest poddawane recyklingowi. Nie da się jednak ukryć, ze jogurty w szklanych opakowaniach są zazwyczaj dużo droższe od tych w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Więc jeśli kupujemy te drugie, wybierajmy takie, których opakowania można poddać recyklingowi.
Zastosowania kulinarne jogurtu naturalnego
Tu mamy pole do popisu. Jogurt naturalny to produkt bardzo uniwersalny i dość neutralny smakowo. Dzięki temu możemy go dodawać do bardzo wielu dań, na każda porę dnia. To znakomity dodatek do porannego musli czy granoli. I ze śniadaniem najczęściej nam się kojarzy. Ale z jogurtu przygotowujemy też koktajle, jest on dobrą baza do przygotowania ciasta na racuchy czy placki. Dodaje się go do ciast - dzięki temu wychodzą pulchne a jednocześnie wilgotne. Na bazie jogurtu można przygotować marynatę do mięs, zaprawić nim zupę (zamiast znacznie kaloryczniejszej śmietany) i przygotować cudowne lekkie sosy i dipy.