Co symbolizuje jajko na świątecznym stole?

2022-04-13 14:07

Jajka wielkanocne - bez nich nie ma tych wiosennych świąt! Właśnie na nich bazuje większość świątecznych potraw, z białym barszczem na czele. Jajko króluje też w wielkanocnym koszyczku i na stole, w formie kolorowych pisanek lub kraszanek. Co symbolizują jajka wielkanocne?

Jajka wielkanocne
Autor: Shutterstock W chrześcijaństwie jajko łączone jest ze zmartwychwstaniem – zwycięstwem życia nad śmiercią.

Spis treści

  1. Jajko - różne wierzenia
  2. Jajko wielkanocne - symbolika
  3. Jajko wielkanocne - zwyczaje
  4. Galeria: Jajka wielkanocne - najlepsze przepisy na jajka idealne na świąteczny stół

Jajko - różne wierzenia

Jajku nadawano wyjątkową moc już w starożytności. Co ciekawe, wzmianki o dekorowanych jajkach, podobnych do naszych pisanek możemy znaleźć już w starożytnym Egipcie. W różnych religiach i wierzeniach jajko łączy się ze zdrowiem, miłością i płodnością.

Jajka – zdrowie w skorupce

Jajko wielkanocne - symbolika

W chrześcijaństwie jajko łączone jest ze zmartwychwstaniem – zwycięstwem życia nad śmiercią. Skorupka symbolizowała to co stare, żółtko zaś to, co nowe. Do wielkanocnego koszyczka jajko trafia także jako znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i odrodzenie się wiernych w jego osobie. W czasie wielkanocnego śniadania jajko pełni rolę podobną do wigilijnego opłatka i jest przekaźnikiem naszych wzajemnych życzeń.

Sonda
Jak ozdobisz swoje pisanki?

Jajko wielkanocne - zwyczaje

Jajko w czasie Wielkanocy to nie tylko symbol czy składnik świątecznych dań, ale i element wielu zwyczajów. Przede wszystkim jajka malujemy, barwimy, skrobiemy i dekorujemy. Następnie kolorowe pisanki czy kraszanki mogą posłużyć nam do różnych wielkanocnych zabaw m.in. stukania się jajkami do pierwszej pękniętej skorupki.

Polecamy:

Galeria: Jajka wielkanocne - najlepsze przepisy na jajka idealne na świąteczny stół

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE