Tradycje ozdabiania pisanek - jak ozdabia się pisanki w poszczególnych regionach Polski?

2019-04-17 16:41

Zwyczaj zdobienia jajek wywodzi się już z czasów starożytnych, kiedy to, jak głosi podanie, św. Maria Magdalena zobaczyła, że po zmartwychwstaniu Chrystusa wszystkie jajka wybarwiły się na czerwono. Sprawdź, jakie są obecnie tradycje zdobienia jajek w poszczególnych regionach Polski.

Tradycje ozdabiania pisanek - jak ozdabia się pisanki w poszczególnych regionach Polski?
Autor: pixabay.com Pisanki - tradycje ozdabiania jajek w róznych regionach Polski.

Spis treści

  1. Pisanki - malowanki, kraszanki, byczki
  2. Pisanki - nakrapianki, owijanki, kraszonki
  3. Pisanki - charakterystyka w poszczególnych regionach Polski
  4. Pisanki - najstarsze motywy

Pisanki - malowanki, kraszanki, byczki

Jajka jednobarwne, bez wzorów, ugotowane w barwnikach naturalnych (wywar z cebuli, kory olchy, dębu, widłaka) lub syntetycznych nazywane są malowankami, kraszankami lub byczkami. Według tradycji jajka malowano najchętniej na czerwono, ponieważ miało to przynosić szczęście w miłości.

Przeczytaj także: Śmigus śmigusowi nierówny. Jak Polacy świętują lany poniedziałek?

Pisanki - nakrapianki, owijanki, kraszonki

Pisanki to jaja zdobione różnymi wzorami i ornamentami. Ciekawą metodą zdobienia jaj jest technika batikowa, polegająca na rozprowadzeniu gorącego wosku pszczelego przy pomocy specjalnego pisaka. Następnie jajo zanurza się w barwniku, po czym ściera się wosk – w ten sposób otrzymuje się biały wzór na kolorowym tle. Można też wyskrobać farbę z kolorowej skorupki igłą lub czubkiem noża.

Pisanki - charakterystyka w poszczególnych regionach Polski

Śląsk - najpiękniejsze jajka - kraszonki. W tym regionie jajka zdobione są scenkami biblijnymi lub z życia codziennego.

Ziemia Radomska - tutaj charakterystyczne są wzory i motywy zaczerpnięte z koronek, haftów i malowanych skrzyń. Poza ornamentem ważną rolę odgrywa kolor tła pisanki.

Łowicz i okolice - w tym regionie przygotowuje się pisanki w kolorze żółtym, zielonym, czarnym i buraczkowym. Oprócz wydrapywania wzoru, pisania woskiem, jajka okleja se także trawami, wełną i wycinankami. Dla tych okolic charakterystyczne są również pisanki z naklejanymi historiami, wyciętymi z kolorowego papieru.

Kurpie - najbardziej charakterystyczne są tutaj owijanki – jajka owinięte miękkim rdzeniem sitowia i kolorową włóczką.

Kaszuby - tutaj króluje nakrapianka – aby ją wykonać na kolorową powierzchnię jajka nakrapia się różnobarwny lakier.

Pisanki - najstarsze motywy

Najstarsze wzory to przedstawiane w różny sposób motywy słońca, a także symbole światła i błyskawic, swastyki splecione z krzyżem, krzyże w formie wiatraczków, ślimacznice i motywy pastorałów. Często wykorzystywane były i są nadal różne geometryczne kompozycje kropek, kresek, popularne motywy roślinne – gałązki, listki, kwiatki, a także ptaki, zające lub baranki.

Polskie dania regionalne - czy wiesz skąd pochodzi ten przysmak?

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi rogal marciński?
Rogal Marciński
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE