Barszcz biały a żurek: różnice. Czym się różnią te dwie polskie zupy? [WIDEO]

2018-03-09 10:28

Żurek i biały barszcz wyglądają i smakują  podobnie, ale przygotowywane i podawane są zupełnie inaczej. Jak rozpoznać, czy właśnie jemy żurek, czy barszcz? Sprawdź, na czym polegają różnice między żurkiem a barszczem białym.

Barszcz biały a żurek: różnice. Czym się różnią te dwie polskie zupy?
Autor: thinkstockphotos.com Wiesz, czym właściwie barszcz biały różni się od żurku?

Spis treści

  1. Barszcz biały i żurek dawniej
  2. Barszcz biały a żurek dzisiaj: różnice
  3. Barszcz czerwony na Wielkanoc
  4. Żurek na Wielkanoc

Barszcz biały i żurek dawniej

Tradycyjny polski barszcz był wegetariański i sporządzany z ukiszonych łodyg lub liści rośliny nazywanej barszczem zwyczajnym (nie mylić z parzącym barszczem olbrzymim, pochodzącym z Kaukazu). Zupa z kiszonego barszczu była zatem nazywana barszczem białym, a ta na zakwasie z mąki (na ogół żytniej) – żurkiem.

Barszcz biały a żurek dzisiaj: różnice

Żurkiem do dziś nazywa się najczęściej zupę przygotowywaną na zakwasie z mąki żytniej. Mąkę zalewa się przegotowaną wodą, wrzuca skórkę od chleba i kwasi przez kilka dni. Potem do tego dodaje się wywar z wędzonki, jarzyny, ziemniaki, ugotowaną kiełbaskę i jajka.

Polecamy: Zakwas na żurek staropolski - jak zrobić?  oraz  Wielkanocny barszcz biały - przepis à la Magda Gessler

Zakwas można także przygotować z mąki pszennej. Na północnym wschodzie Polski przy granicy z Litwą, przygotowuje się żurek na zakwasie owsianym.

PolecamyOwsiany żurek wielkanocny

Barszcz różni się tym, że gotowany jest na wywarze z kości z dodatkiem soku z kiszonych ogórków lub kapusty kiszonej (bo dziś już nikt nie kisi rośliny zwanej barszczem). Dopiero potem do takiego wywaru dodaje się mąkę. Wszystko podaje się z utłuczonymi ziemniakami i mięsnymi skwarkami.

Polecamy przepisy na: Barszcz biały z kiełbasą   oraz   Barszcz biały z sokiem z ogórków: pomysłowy przepis 

Barszcz czerwony na Wielkanoc

Na południowym wschodzie Polski oraz wszędzie tam gdzie, żyją potomkowie przesiedlonych zza Bugu na Wielkanoc gotuje się barszcz czerwony. Wielkanocny barszcz czerwony tym się różni od barszczu wigilijnego, że gotowany jest na esencjonalnym wywarze mięsnym. Do jego przygotowania wykorzystuje się wodę w której gotowała się wielkanocna szynka. Tradycyjnie dodaje się do niego białą kiełbasę i gotowane jajko. 

Polecamy: Barszcz czerwony  na żeberkach 

Żurek na Wielkanoc

Gwoli ścisłości, zgodnie ze staropolskim podziałem zup, na wielkanocnych stołach gości zazwyczaj żurek przygotowany na zakwasie z mąki (jakiejkolwiek), a nie barszcz biały. Wszelkie teorie rozróżniające zupę na zakwasie na barszcz i żurek - w zależności od rodzaju mąki, z jakiej powstał zakwas - są więc nieprawdziwe. Różnice wynikają jedynie z regionalnego nazewnictwa.

Polecamy tradycyjne przepisy na:   Żurek na boczku   oraz  Śląski żurek żeniaty - z kiełbasą, na zakwasie 

Ale czy to żurek, barszcz biały, czy czerwony, ważne żeby był smaczny i żebyśmy mogli cieszyć się nim w gronie rodziny i przyjaciół. 

Żurek czy barszcz biały? Która wielkanocna zupa jest lepsza?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE