Bigos wigilijny - kiedy zrobić bigos, żeby był dobry na Wigilię i Boże Narodzenie?

2023-11-29 14:33

Aby bigos wigilijny wyszedł smaczny i aromatyczny, należy go gotować przynajmniej przez kilka dni. Dobry bigos na Wigilię i Boże Narodzenie warto zacząć gotować nawet tydzień przed świętami. W ten sposób uda nam się uzyskać pyszną i aromatyczną potrawę świąteczną. A jeśli wiesz, że przed samymi świętami nie będziesz mieć na to czasu, bigos możesz zrobić wcześniej i zamrozić, a przed świętami powoli rozmrozić i odgrzać. To z pewnością mu nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie, wigilijny bigos może na tym tylko zyskać.

Bigos wigilijny
Autor: Shutterstock Jeśli bigos świąteczny zaczniemy gotować tydzień wcześniej, tylko zyska na smaku i aromacie

Spis treści

  1. Podstawowe składniki bigosu wigilijnego
  2. Kiedy gotować wigilijny bigos?
  3. Nasz przepis na wigilijny bigos
  4. Kapusta na bigos wigilijny

Bigos wigilijny to nieco mniej bogata, bo bezmięsna, ale nie mniej aromatyczna wersja klasycznego bigosu. Podstawowe składniki tradycyjnego bigosu to kapusta kiszona, pokrojone w kostkę mięso, śliwki i suszone grzyby. Do bigosu można też dodać przyprawy według upodobania. Najpopularniejsze to jałowiec, rozmaryn, kminek. Jednak prawie w każdym domu spotkamy modyfikację przepisów na bigos. Jedno chyba pozostaje w nim niezmienne – bazą bigosu jest, również tego na Wigilię, jest kiszona kapusta.

Podstawowe składniki bigosu wigilijnego

Podstawą dobrego bigosu wigilijnego jest dobrej jakości kiszona kapusta (nie mylić z kapustą kwaszoną, czyli zakwaszaną octem). Jeśli bigos na Wigilię ma być postny, to oczywiście unikamy dodawania mięsa czy wędlin, a jego aromat wzmacniamy pozostałymi składnikami: suszonymi grzybami oraz suszonymi i wędzonymi śliwkami. Jeśli bigos wigilijny nie musi być w Waszym domu postny, pamiętajcie o różnorodności mięs do niego dodawanych. To ważne, aby uzyskać niezapomniany, wielobarwny smak świątecznego dania. Zdarza się także, że do bigosu dodaje się kiełbasę, odrobinę żurawiny lub czerwone wino. Ważne jednak, aby ze wszystkimi składnikami na bigos nie przesadzić. Przepisy na bigos przeważnie przekazujemy sobie rodzinnie, ale i tak każdy gotujący wprowadza swoje zmiany i ulepszenia.

Sprawdź:

Kiedy gotować wigilijny bigos?

Istotnym sekretem dobrego bigosu jest to, że gotuje się go nawet kilka dni. Dlatego bigos na Wigilię (może być wówczas postny, bez mięsa) spokojnie możemy zacząć gotować nawet tydzień przed świętami. Ważne, aby taki bigos często i powoli odgrzewać. Radzimy odgrzewać bigos codziennie. Będzie wówczas aromatyczny i nasycony smakami jego składników. Gotowy już bigos możemy mrozić - warto o tym pamiętać po świętach, aby to smaczne danie nie zmarnowało się, jeśli nie zostanie w całości zjedzone.

Wigilijny bigos dla zaradnych. Jak zamrozić na święta dania z kapusty kiszonej?

Nasz przepis na wigilijny bigos

Składniki:

  • 1 kg kapusty kwaszonej
  • 100 g suszonych grzybów
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 100 ml czerwonego wytrawnego wina
  • oliwa
  • sól
  • 4 łyżki miodu (opcjonalnie)
  • 2 łyżeczki czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 4 liście laurowe
  • 1 garść suszonych śliwek

Przygotowanie:

1. Grzyby namoczyć  w wodzie i zostawić w niej na godzinę. Przecedzić pozostawiając wodę, grzyby pokroić w paski.

2. Kapustę spróbować, jeśli jest bardzo kwaśna  - przepłukać. Włożyć do garnka, wlać tyle wody, aby przykryła kapustę i gotować ok 30-40 min.

3. Cebulę obrać i posiekać, podsmażyć z czosnkiem na oliwie. Dodać odsączone i pokrojone grzyby.

4. Gdy kapusta będzie na wpół miękka dodać do niej podsmażoną cebulę z czosnkiem i grzybami, wszystkie przyprawy i śliwki.

5. Wlać wino i wodę w której moczyły się grzyby. Gotować do miękkości kapusty, na koniec dodać miód i odstawić.

6. Na następny dzień zagotować ponownie na niedużym ogniu, kolejnego dnia również.

7. Bigos jest najlepszy po kilku dniach, więc warto zrobić go z wyprzedzeniem.

Kapusta na bigos wigilijny

Jak już wspomnieliśmy, dobra kapusta kiszona to podstawa wspaniałego bigosu. Najlepsza jest domowa, przygotowana samodzielnie, z kapusty od sprawdzonego dostawcy lub z własnego ogrodu. W galerii poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych przepisów na kiszoną kapustę. Może jeszcze uda się zakisić słoik lub dwa na bigos? Jeśli nie macie swojej kapusty kiszonej, warto poszukać naprawdę dobrej. Kupować po trochu, próbować, porównywać. Najważniejsze jest to, żeby była ona rzeczywiście ukiszona, a nie zakwaszana. Z tej drugiej bigos nigdy nie wyjdzie dobry, bo smak kapusty zdominuje smak zakwaszacza - octu lub kwasku cytrynowego.

GALERIA: Domowa kiszona kapusta - sprawdzone przepisy

Jak zrobić bigos doskonały? To proste z Beszamel.pl