Kiszenie kapusty: przepis podstawowy. Jak w domu, samodzielnie kisić kapustę?

2024-09-11
Kiszenie kapusty: przepis podstawowy. Jak kisić kapustę?
Autor: Shutterstock Domową kapustę kiszoną możemy mieć na zawołanie
średni
20 min
4

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Dieta niskokaloryczna

Kiszona kapusta to doskonałe źródło witaminy C, E, B12, naturalnych antyoksydantów oraz prozdrowotnych bakterii Lactobacillus. Domowa kapusta kiszona jest najlepsza i najtańsza, a przy okazji masz pewność, że nie zawiera dodatku cukru ani octu. Jak ukisić kapustę w domowych warunkach? Przedstawiamy podstawowy przepis na kiszoną kapustę.

Kiszoną kapustę należy przechowywać w warunkach chłodniczych. Jeśli więc nie dysponujemy chłodną piwnicą lub spiżarnią, to należy kisić niewielkie ilości na bieżąco lub pasteryzować.

Ukiszoną kapustę można pasteryzować, co prawda ze szkodą dla witamin i dobroczynnych bakterii probiotycznych, ale z korzyścią dla nas, bo nadwyżki się nie popsują. Kiszoną kapustę pasteryzujemy według przepisu Jak pasteryzować kiszoną kapustę w słoikach

SKŁADNIKI

  • kapusta biała lub czerwona
  • sól (1,5-2,5 dag na 1 kg kapusty)
  • marchew
  • kminek

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Białą kapustę należy przetrzymać kilka dni w ciemnym miejscy, by całkowicie zbielała. Ma to później wpływ na jej smak. Główkę oczyszczamy z nadpsutych liści i myjemy. Odkładamy kilka całych liści. Resztę szatkujemy - najlepiej razem z głąbem, bo ma mnóstwo witamin. Mieszamy z marchwią i kminkiem (według upodobań).
  • Kapustę układamy w kamionkowej lub drewnianej beczułce uprzednio dokładnie wyparzonej. Warstwy kapusty przesypujemy solą, ubijamy mocno ręką lub drewnianym tłuczkiem. Naczynie napełniamy w 80%, bo podczas kwaszenia wydzieli się dużo soku, a także dwutlenku węgla, który podniesie kapustę do góry.
  • Poszatkowaną kapustę ułożoną w naczyniu nakrywamy całymi liśćmi. Kładziemy na wierzch drewniane denko i obciążamy. Zamknięcie naczynia z kiszonką nie może być całkowicie szczelne, by gazy fermentacyjne mogły swobodnie uchodzić.
  • Po ok. 3 dniach fermentacji należy zdjąć z kapusty ciężarek i denko, za pomocą długiego, drewnianego trzonka, np. łyżki, przebijać otwory w kapuście w celu odprowadzenia nadmiaru gazów i olejków eterycznych nadających gorycz ukiszonej kapuście. Cały proces kiszenia trwa 10-12 dni, po tym czasie kapusta kiszona jest już gotowa do jedzenia.
KAPUSTA. Jakie ma właściwości? Dlaczego warto ją jeść? Jak przyrządzić kapustę?
Redakcja
więcej