Kiszenie kapusty: przepis podstawowy. Jak w domu, samodzielnie kisić kapustę?
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Kiszona kapusta to doskonałe źródło witaminy C, E, B12, naturalnych antyoksydantów oraz prozdrowotnych bakterii Lactobacillus. Domowa kapusta kiszona jest najlepsza i najtańsza, a przy okazji masz pewność, że nie zawiera dodatku cukru ani octu. Jak ukisić kapustę w domowych warunkach? Przedstawiamy podstawowy przepis na kiszoną kapustę.
Kiszoną kapustę należy przechowywać w warunkach chłodniczych. Jeśli więc nie dysponujemy chłodną piwnicą lub spiżarnią, to należy kisić niewielkie ilości na bieżąco lub pasteryzować.
Ukiszoną kapustę można pasteryzować, co prawda ze szkodą dla witamin i dobroczynnych bakterii probiotycznych, ale z korzyścią dla nas, bo nadwyżki się nie popsują. Kiszoną kapustę pasteryzujemy według przepisu Jak pasteryzować kiszoną kapustę w słoikach
SKŁADNIKI
- kapusta biała lub czerwona
- sól (1,5-2,5 dag na 1 kg kapusty)
- marchew
- kminek
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Białą kapustę należy przetrzymać kilka dni w ciemnym miejscy, by całkowicie zbielała. Ma to później wpływ na jej smak. Główkę oczyszczamy z nadpsutych liści i myjemy. Odkładamy kilka całych liści. Resztę szatkujemy - najlepiej razem z głąbem, bo ma mnóstwo witamin. Mieszamy z marchwią i kminkiem (według upodobań).
- Kapustę układamy w kamionkowej lub drewnianej beczułce uprzednio dokładnie wyparzonej. Warstwy kapusty przesypujemy solą, ubijamy mocno ręką lub drewnianym tłuczkiem. Naczynie napełniamy w 80%, bo podczas kwaszenia wydzieli się dużo soku, a także dwutlenku węgla, który podniesie kapustę do góry.
- Poszatkowaną kapustę ułożoną w naczyniu nakrywamy całymi liśćmi. Kładziemy na wierzch drewniane denko i obciążamy. Zamknięcie naczynia z kiszonką nie może być całkowicie szczelne, by gazy fermentacyjne mogły swobodnie uchodzić.
- Po ok. 3 dniach fermentacji należy zdjąć z kapusty ciężarek i denko, za pomocą długiego, drewnianego trzonka, np. łyżki, przebijać otwory w kapuście w celu odprowadzenia nadmiaru gazów i olejków eterycznych nadających gorycz ukiszonej kapuście. Cały proces kiszenia trwa 10-12 dni, po tym czasie kapusta kiszona jest już gotowa do jedzenia.