Jak gotować w wolnowarze: podstawowe zasady i przepisy

Jak gotować w wolnowarze: podstawowe zasady i przepisy

Autor Zdjęcia: Materiały prasowe Crock-Pot

Zasady gotowania w wolnowarze

Kupiłeś/dostałeś wolnowar i co dalej? Podpowiadamy jak gotować w wolnowarze i jak dostosowywać zwykłe przepisy do gotowania w wolnowarze. 

Zobacz także, dlaczego warto gotować w wolnowarze: Sztuka wolnego gotowania: 5 powodów żeby gotować w wolnowarze CROCK-POT

Do czego służy wolnowar?

Wolnowar to urządzenie służące do powolnego gotowania w niskiej temperaturze. W wolnowarze gotuje się dania w temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza (ok. 80 st.). Efekt takiej obróbki termicznej  jest trochę podobny do gotowania sous-vide,  co ważniejsze - możemy  go osiągnąć w warunkach domowych. Dzięki procesowi powolnej obróbki w niewysokiej temperaturze potrawy zachowują intensywny smak, aromat oraz jędrną konsystencję. W wolnowarach najlepiej wychodzą potrawy jednogarnkowe: duszone, gulasze, potrawki, bigosy oraz pieczone mięsa wymagające długiego czasu obróbki cieplnej. Ryby przygotowane w wolnowarze zachowują zwartą konsystencję.

W wolnowarach doskonale udają się wywary, które są bardziej aromatyczne i skondensowane w smaku niż te gotowane metodami tradycyjnymi.  Rosoły, zupy oraz sosy, a także powidła i dżemy również warto gotować w wolnowarze.

Zasady gotowania w wolnowarze

  • Podczas gotowania w wolnowarze płyn nie wyparowuje, więc kiedy adaptujesz przepisy, które nie były opracowane na to urządzenie, zredukuj ilość dodawanego płynu o jedną trzecią.

  • Z tego samego powodu (braku utraty cieczy) sosy nie gęstnieją podczas gotowania w wolnowarze, dlatego dobrze jest mięso przed włożeniem do naczynia obtoczyć delikatnie w mące np. ziemniaczanej, albo przed końcem gotowania rozbełtać łyżeczkę mąki w niewielkiej ilości wody lub śmietany i zagęścić sos. Można też pod koniec gotowania nastawić temperaturę w urządzeniu na High i zdjąć pokrywkę, by nadmiar płynu odparować.

  • Nie zdejmuj pokrywy zbyt często, aby zapobiec utracie ciepła.

  • Pprzed rozpoczęciem gotowania wewnętrzne naczynie musi mieć temperaturę pokojową . Jeśli w naczyniu wolnowara danie było przechowywane w lodówce, trzeba zaczekać, aby się ogrzało się ono przed włączeniem urządzenia.

  • Slow cookery znacznie się różnią między sobą, należy więc dokładnie przeczytać instrukcję obsługi producenta, zwłaszcza jeśli chodzi o wytyczne co do temperatury i czasu gotowania.

  • Ryż i makaron zawsze gotuj w najkrótszym możliwym czasie i w najwyższej temperaturze. Ryż przed gotowaniem w wolnowarze powinien być dobrze wypłukany ze skrobi. Najlepiej jednak dodać ryż i makaron pod koniec gotowania potrawy.

Ocena: 2,8