Rotawirus: co jeść podczas choroby?

Rotawirus: co jeść podczas choroby?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Podczas rekonwalescencji po chorobie warto jeść lekkostrawne kleiki, które nie będą nadwyrężały podrażnionego układu pokarmowego

Leczenie rotawirusa jest mniej skomplikowane niż sama choroba, którą potocznie określa się jako grypą żołądkowa bądź jelitową. Postępujemy podobnie jak przy zatruciu. Sprawdź, jaką dietę stosować, żeby pokonać rotawirusa i szybko odzyskać pełnię sił.

Gdy dopadnie nas rotawirus, trzeba zostać w domu i pozwolić organizmowi, by układ odpornościowy uporał się z mikrobem. U większości będzie to trwało 2-4 dni. Bardzo ważna jest dieta - taka jak przy zatruciu pokarmowym, oraz picie dużych ilości płynów.

Rotawirus: sposoby leczenia

Podczas infekcji jesteśmy bardzo osłabieni, męczy nas silna biegunka i nierzadko także wymioty. Jedzenie w tym stanie nie ma sensu. Natomiast bardzo ważne, żeby dużo pić: szklanka płynu po każdym ataku wymiotów czy luźnym stolcu. Nieważne, że wkrótce znowu będziemy musieli udać się do toalety. Trzeba wlewać w siebie wodę, słabą niesłodzoną herbatę, napary ziołowe (np. z mięty, rumianku czy kwiatu nagietka) i chronić się przed odwodnieniem. Płyny powinny mieć przynajmniej temperaturę pokojową. Poza tym trzeba uzupełniać elektrolity, bo tak silna biegunka i wymioty na pewno uszczuplą nasze zapasy minerałów, a to grozi zaburzeniami w funkcjonowaniu całego organizmu. Potrzebujemy mieszanki elektrolitowej z apteki do rozpuszczania w wodzie. Dawka i częstotliwość przyjmowania preparatu - taka jak na ulotce produktu. Można sięgnąć po środki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne.

Dieta na rotawirusa: co jeść?

Kiedy zakażenie słabnie, możemy zacząć jeść - najpierw dietetycznie. Kleiki z kaszy albo ryżu powinny okazać się wystarczająco delikatne dla podrażnionego układu pokarmowego. Pamiętajmy, że wirus niszczy śluzówkę jelit i trzeba się z nimi obchodzić bardzo łagodnie. Jeśli organizm zaakceptuje kleiki - dodajemy sucharki. Gdy i to przełknie - pora na chudy rosołek i gotowaną marchewkę, trochę białego serka i bułkę oraz banana. Stopniowo włączamy do diety gotowane ziemniaki, mięso (najlepiej drobiowe, np. pulpety z mielonego kurczaka czy indyka gotowane na parze), kolejne gotowane warzywa i pieczone jabłko na deser.

Po rotawirusie: 2-tygodniowa lekkostrawna dieta

Uszkodzony nabłonek jelit musi mieć czas, by się złuszczyć i zregenerować. Może mu to zająć 2-3 tygodnie. W tym czasie należy unikać produktów ciężkostrawnych, przede wszystkim smażonych i duszonych w ciężkich sosach mięs oraz produktów wędzonych. Zero konserw, zupek w proszku czy zalewanych makaronów z torebki. Lepiej unikać także dań wzdymających (kapusta, fasola, kalafior). Warto natomiast jeść jogurty, marchewkę, buraki, cukinię, dynię i ziemniaki. Można sobie pozwolić na fasolkę szparagową, ryż, kasze, gotowane mięsa i ryby. Z owoców - jabłka i banany, stopniowo sięgamy po cytrusy i owoce suszone.

Ocena: 4