Domowy izotonik nawodni lepiej niż woda. Aby go przygotować wystarczą 4 składniki
Dieta bezglutenowa
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Domowy napój izotoniczny nie tylko uzupełnia braki w organizmie po dużym wysiłku fizycznym, ale sprawdza się też w gorące dni oraz we wszystkich tych sytuacjach, gdy doszło do zaburzenia gospodarki elektrolitami w organizmie. Napój izotoniczny jest źródłem energii, witamin i świetnie smakuje. Podajemy bardzo łatwy przepis.
Co to jest napój izotoniczny?
Napój izotoniczny ma podobne stężenie osmotyczne jak tkanki organizmu. Ta właściwość powoduje, że izotonik wchłania się dużo szybciej niż sama woda. Zawarte w płynie izotonicznym elektrolity i minerały są błyskawicznie uzupełniane prze organizm. To szczególnie istotne, gdy organizm jest odwodniony. Odwodnienie następuje, kiedy intensywnie się pocimy, podczas długotrwałej aktywności fizycznej, nie tylko sportowej. Odwadniamy się także w upalne dni, ale także zimą podczas długotrwałego przebywania w ogrzewanych i źle wentylowanych wnętrzach. Odwodnić możemy się także, jeśli przez wiele godzin nie piliśmy wody, a to zdarza się co drugiej Polce i Polakowi w trakcie pracy. Do odwodnienia może dojść także przy silnych wymiotach i biegunce, ale także przy wysokiej gorączce.
Skutki odwodnienia
Już niewielkie odwodnienie podczas wysiłku fizycznego powoduje obniżenie zdolności wysiłkowych i utrudnia regenerację. Objawem odwodnienia jest silne pragnienie, suchość w ustach, ale także ból głowy. Regularny deficyt wody w organizmie może prowadzić do utraty elastyczności skóry, chronicznego osłabienia, a nawet wycieńczenia. Ograniczenia w przyjmowaniu płynów powodują naprzemienne pobudzenie i otępienie oraz rozdrażnienie. Można jednak temu zaradzić. W stanach zwiększonego zapotrzebowania na wodę, na przykład podczas wysiłku fizycznego, należy uzupełniać elektrolity płynami izotonicznymi.
Jak stosować izotoniki?
Napój izotoniczny z założenia dostarcza elektrolity i minerały, które tracimy w trakcie wysiłku lub z upału. Najlepiej spożywać go niewielkim porcjami co 10-15 minut podczas treningu oraz w każdej innej sytuacji odwodnienia.
Sklepowy czy domowy napój izotoniczny?
Sklepowe napoje izotoniczne, powszechnie zwane izotonikami, mają jedną zaletę i kilka wad. Są gotowe do spożycia, to zaleta. Ale są dość drogie, szczególnie jeśli regularnie korzystamy z tego rodzaju napojów. No i zawierają sporo zbędnych dodatków chemicznych. Warto czytać etykiety i przeanalizować skład gotowych napoi izotonicznych, zwykle znajdziemy w nich aspartam, acesulfam-K, barwniki, benzoesan sodu, sacharozę i wiele innych. Domowy napój izotoniczny ma tę przewagę nad sklepowym, że jest tani, możecie dobrać sobie dodatki smakowe jakie wam odpowiadają i nie zawiera niczego ponad to co jest niezbędne. <h2">Jak przygotować domowy napój izotoniczny?
W napoju izotonicznym najważniejsza jest osmolarność podobna do tkankowej. Aby osiągnąć wymaganą osmolarność należy przestrzegać ustalonego przez fizjologów stosunku soli mineralnych do węglowodanów.
SKŁADNIKI
- 1,5 litra wody wysoko zmineralizowanej
- sok z cytryny lub pomarańczy do smaku
- 3 łyżki miodu
- 1/3 łyżeczki soli
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Wodę wlać do dzbanka.
- Dodać miód i sól, wymieszać.
- Dodać do smaku soku z cytryny lub pomarańczy. Ponownie wymieszać.
- Napój najlepiej smakuje schłodzony.